Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
Stiri
Adaugat pe 30 noiembrie 2012.

Navigare:
· Inapoi la pagina de stiri
· Inapoi la pagina principala

Alte stiri recente:
· Stiri
· Stiri
· Stiri
· Stiri
· Stiri

Avem Guvern!

Guvernul Ponta 2 a primit, vineri seara, votul de investitura in plenul Parlamentului, fiind inregistrate 402 de voturi "pentru" si 120 "impotriva". Tot, vineri seara a avut loc si ceremonia de depunere a juramantului, in prezenta presedintelui Traian Basescu, presedintilor celor doua Camere si a membrilor Curtii Constitutionale.

La finalul ceremoniei, seful statului le-a urat succes noilor ministri, afirmand: "Sunteti obligati, condamnati sa aveti succes. Daca veti avea succes, va avea succes si Romania. Va doresc cu toate sinceritatea sa va atingeti obiectivele".

Structura finala a Guvernului Ponta 2:

Premier
- VICTOR PONTA

- Vicepremieri:

GABRIEL OPREA (
UNPR) - fara portofoliu (coordoneaza Apararea si Internele)

LIVIU DRAGNEA (
PSD) - portofoliul Administratiei si Dezvoltarii Regionale

DANIEL CHITOIU (
PNL) - portofoliul Finantelor

- Alianta de Centru-Stanga (PSD si UNPR)

Ministerul Apararii - MIRCEA DUSA

Ministerul Afacerilor Externe - TITUS CORLATEAN

Ministerul Societatii Informationale si Comunicatiilor - DAN NICA

Ministerul Administratiei si Dezvoltarii Regionale - LIVIU DRAGNEA

Ministerul Fondurilor Europene - EUGEN TEODOROVICI

Ministerul Educatiei - REMUS PRICOPIE

Ministerul Mediului si Schimbarilor climatice - ROVANA PLUMB

Ministerul Tineretului si Sportului - NICOLAE BANICIOIU

- Alianta de Centru-Dreapta (PNL si PC):

Ministerul Finantelor - DANIEL CHITOIU

Ministerul Industriei, Comertului si Competitivitatii - VARUJAN VOSGANIAN

Ministerul Sanatatii - EUGEN NICOLAESCU

Ministerul Culturii si Cultelor - DANIEL BARBU

Ministerul Transporturilor - RELU FENECHIU

Ministerul de Interne - RADU STROE

Ministerul Muncii - MARIANA CAMPEANU

Ministerul Agriculturii - DANIEL CONSTANTIN (PC)

Ministerul Justitiei - MONA PIVNICERU (independent)

- Ministri delegati:

minsitrul delegat pentru Energie - CONSTANTIN NITA (PSD)

ministrul delegat pentru IMM, Turism si Mediu de Afaceri - MARIA GRAPINI (PC)

ministrul delegat al Padurii si Apelor - LUCIA VARGA (PNL)

ministrul delegat pentru Buget - LIVIU VOINEA (PSD)

ministrul delegat pentru Dialog Social - DOINA PANA (PSD)

ministrul delegat pentru Relatia cu Parlamentul - MIHAI VOICU (PNL)

ministrul delegat pentru Romanii de pretutindeni - CRISTIAN DAVID (PNL)

ministrul delegat pentru pentru Cercetare stiintifica - MIHNEA COSTOIU (PSD)

ministrul delegat pentru pentru Proiecte de infrastructura - DAN SOVA (PSD)


16-imile si optimile Europa League!Programul 16-imilor:

1. BATE Borisov -
Fenerbahce Istanbul
2. Inter Milano - CFR CLUJ
3. Levante - Olympiacos Pireu
4. Zenit Sankt Petersburg -
FC Liverpool
5. Dinamo Kiev - Girondins Bordeaux
6. Bayer Leverkusen - Benfica Lisabona
7. Newcastle United - Metalist Harkov
8. VfB Stuttgart - KRC Genk
9.
Atletico Madrid - Rubin Kazan
10. Ajax Amsterdam - STEAUA BUCURESTI
11.
FC Basel - Dnipro Dnipropetrovsk
12. Anji Mahacikala - Hannover 96
13. Sparta Praga -
Chelsea Londra
14. Borussia Monchengladbach -
Lazio Roma
15. Tottenham Hotspur - Olympique Lyon
16. SSC Napoli - Viktoria Plzen

Tot joi s-au decis si meciurile din optimi:

Napoli/Viktoria - BATE/Fenerbahce
Leverkusen/Benfica - Kiev/Bordeaux
Anji/Hannover - Newcastle/Metalist
Stuttgart/Genk - Monchengladbach/Lazio
Tottenham/Lyon - Inter/CFR CLUJ
Levante/Olympiacos - Atletico/Rubin
Basel/Dnipro - Zenit/Liverpool
Ajax/STEAUA - Sparta/Chelsea

Meciurile din 16-imi se vor disputa pe 14 februarie (turul), respectiv 21 februarie (returul). 

Optimile Ligii Campionilor!

Galatasaray Istanbul - Schalke 04
Celtic Glasgow - Juventus Torino
Arsenal Londra - Bayern Munchen
Sahtior Donetk - Borussia Dortmund
AC Milan - FC Barcelona
Real Madrid - Manchester United
Valencia - Paris Saint Germain
FC Porto - Malaga

Partidele din mansa tur se vor disputa pe 12/13 si 19/20 februarie 2013, in timp ce meciurile retur sunt programate pe 5/6 si 12/13 martie 2013.


Nationala feminina de handbal a Romaniei va intalni reprezentativa Slovaciei in barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2013.

Programul complet al calificarilor este urmatorul:

Turcia - Danemarca
Islanda - Cehia
Macedonia - Spania
Olanda - Rusia
Slovacia - ROMANIA
Germania - Ucraina
Suedia - Polonia
Franta - Croatia

Campionatul Mondial de handbal feminin va avea loc in Serbia, in perioada 7-22 decembrie 2013.

Meciurile din playoff se vor disputa pe 1 sau 2 iunie, turul, si 8 sau 9 iunie, returul.
 


  

Campionatul European la handbal feminin! 

Duminica 16 Decembrie

Finala mare: Norvegia - Muntenegru 31-34

Finala mica: Ungaria - Serbia - 41-38

Semifinale- Sambata 15 Decembrie

Norvegia - Ungaria  30-19
Muntenegru - Serbia  27-26

Pentru locurile 5-6:

Danemarca - Rusia   32-30

Partidele vor fi transmise in direct pe TVR 2.

Programul nationalei in grupa principala:

Joi, 13 decembrie:

Spania - Muntenegru -  23-27
Germania - ROMANIA -  25-23
Ungaria - Rusia   25-31

Marti 11 decembrie

17:15 Spania - Rusia 25-25
19:15 Germania - Muntenegru 27-20
21:15 ROMANIA - Ungaria 19-25

Duminica 9 decembrie

Romania - Spania  31-26

Muntenegru - Ungaria 28-26
Rusia - Germania 26-26

Clasament:

1. Muntenegru - 8 puncte
2. Ungaria - 6 puncte
-------------------------
3. Rusia - 5 puncte
4. Germania - 5 puncte
5. Romania - 3 puncte
6. Spania - 3 puncte

*Primele doua clasate se califica in semifinale, locul 3 se lupta pentru pozitiile 5-6 in clasamentul final

Grupa D

4 decembrie: Romania - Rusia 21-21 (12-7) si Muntenegru - Islanda  26-16;

5 decembrie: Romania - Islanda 22-19 (15-13) si Muntenegru - Rusia 30-27;

7 decembrie: Romania - Muntenegru 20-23 si Rusia - Islanda  30-21

Clasament:

1. Muntenegru - 6 puncte
2. Romania - 3 puncte
3. Rusia - 3 punct
---------------------
4. Islanda - 0 puncte

*Primele trei clasate merg in faza urmatoare a competitiei organizate de Serbia.

Antrenorul Gheorghe Tadici se bazeaza pe un lot alcatuit in proportie de 50% din jucatoare care evolueaza la campioana Oltchim Ramnicu Valcea. 15 dintre cele 16 handbaliste evolueaza in campionatul intern.

Iata lotul convocat de selectioner:

Ungureanu, Neagu, Nechita, Manea, Meirosu, Bradeanu, Stanca, Curea (toate de la Oltchim), Balint-Hotea, Tacalie (ambele de la Corona), Paraschiv, Vadineanu (ambele de la "U" Jolidon), Smedescu, Geiger (ambele de la HCM Baia Mare), Ailincai-Pintea (HC Zalau) si Tolnai (Uskudar Istanbul).

Echipa Romaniei face parte din grupa D, alaturi de reprezentativele Rusiei, Muntenegrului si Islandei.

Componenta grupelor:

Grupa A: Norvegia, Ucraina, Serbia, Cehia;
Grupa B: Suedia, Franta, Danemarca, Macedonia;
Grupa C: Croatia, Germania, Ungaria, Spania;
Grupa D: Rusia, Romania, Muntenegru, Islanda;


Alegeri parlamentare - 9 Decembrie 2012 - Rezultatele din judetul Salaj 

Presedintele PDL Salaj, deputatul Lucian Bode, a câstigat un nou mandat de parlamentar în Colegiul 1 Simleu Silvaniei, în urma redistribuirii nationale, în timp ce în Colegiul senatorial Simleu-Cehu câstigatorul este Alexandru Vegh, de la UDMR, potrivit BEC.

Ca urmare, in urma alegerile parlamentare 2012, bilantul final arata ca USL a obtinut doua mandate de deputat în Colegiul 3 Jibou si în Colegiul 4 Zalau, dar si un mandat de senator în Colegiul 2 Zalau – Jibou,. UDMR a obtinut un mandat de deputat în Colegiul 2 Cehu Silvaniei si un mandat de senator în Colegiul Simleu -Cehu, iar PDL – un mandat de deputat, în Colegiul 1 Simleu Silvaniei.

Cei sase salajeni care se vor afla în urmatorii 4 ani în Parlamentul României sunt deputatii Mirel Talos (PNL), Iuliu Nosa (PSD), Seres Denes (UDMR), Lucian Bode (PDL) si senatorii Gheorghe Pop (PSD) si Alexandru Vegh (UDMR).

Alegerile parlamentare 9 decembrie -2012

Astfel, USL conduce detasat cu peste 40%, urmat de UDMR - 22%, iar ARD a obtinut aproximativ 17% din voturi, in Salaj, potrivit datelor prezentate de Claudia Tomsa, presedintele BEJ, citata de Agerpres.

La Senat, USL a obtinut 41,94% din voturi, UDMR - 22,42%, ARD - 17,77% si PP-DD - 15,80%.

La Camera Deputatilor, USL are 39,99% din voturi, UDMR - 22,36%, ARD - 16,86% si PP-DD - 16,16%.

Situatia voturilor pe colegii:

Colegiul senatorial nr. 1 Cehu-Simleu: Alexandru Vegh (UDMR) -36,50% (15.349 de voturi), Calin Bagarean (USL) - 26,34% (11.075 de voturi), Dumitru Blaga (ARD) - 21,25% (8.936 de voturi), Gavril Biris (PP-DD) - 12,95% (5.445 de voturi) si Bakai Magdolna (PPMT) - 2,95% (1.242 de voturi). Niciun candidat nu a obtinut 50 la suta plus unu din voturi si mandatul intra la redistribuire.

Colegiul senatorial nr. 2 Zalau - Jibou: Gheorghe Pop (USL) - 57,89% (23.812 voturi), Gheorghe Stanciu (PP-DD) - 18,72% (7.701 voturi), Avram Fitiu (ARD) - 14,22% (5.849 de voturi), Tiberiu Csoka (UDMR) - 8,01% (3.297 de voturi) si Sandor Jozsef (PPMT) - 1,16% (477 de voturi). Mandatul a fost obtinut de catre Gheorghe Pop de la USL.

Colegiul nr. 1 Simleu Silvaniei pentru Camera Deputatilor: Dorel Oros (USL) - 32,99% (6.850 de voturi), Lucian Bode (ARD) - 28,16% (5.846 de voturi), Ioan Mocan (PP-DD) - 18,57% (3.856 de voturi), Papp Lajos Levente (UDMR) - 14,31% (2.972 de voturi), Iuliu Varga (PPMT) - 1,53% (318 voturi). Niciun candidat nu a obtinut 50 la suta plus unu din voturi si mandatul intra la redistribuire.

Colegiul nr. 2 Cehu Silvaniei: Seres Denes (UDMR) - 58,59% (12.302 voturi), Alexandru Serban (USL) - 18,29% (3.841 de voturi), Florin Asztalos (ARD) - 9,68% (2.032 de voturi), Marius Sandru (PP-DD) - 6,92% (1.454 de voturi) si Kasza Andras (PPMT) - 4,35% (913 voturi). Mandatul ii revine lui Seres Denes.

Colegiul nr. 3 Jibou pentru Camera Deputatilor: Iuliu Nosa (USL) - 52,89% (10.203 voturi), Dumitru Rus (PPDD) - 28,16% (5.432 de voturi), Romeo Benc (ARD) - 11,23% (2.167 de voturi), Paul Sarkozi (UDMR) - 2,92% (564 de voturi). Mandatul ii revine lui Iuliu Nosa.

Colegiul nr. 4 Zalau pentru Camera Deputatilor: Mirel Talos (USL) - 56,24% (12.190 de voturi), Claudiu Birsan (ARD) - 16,37% (3.548 de voturi), Irina Kovacs (UDMR) - 12,27% (2.660 de voturi), Onorica Abrudanu (PP-DD) - 12,11% (2.624 de voturi) si Pusok Zoltan (PP-MT) -1,72% (372 de voturi). Mandatul ii revine lui Mirel Talos.

Prezenta la vot in Salaj a fost de 40,87%.



 
Liga I- editia 2012-2013

PozitiaEchipaMeciuriVictoriiEgaluriInfrangeriGolaverajPuncteAdevar
1Steaua Bucuresti19152246-15 (31)47(+17)
2Astra Giurgiu19114440-21 (19)37(+7)
3FC Vaslui19105430-18 (12)35(+8)
4Pandurii Tg Jiu19105430-25 (5)35(+8)
5CFR Cluj1995537-24 (13)32(+5)
6Petrolul Ploiesti1987427-17 (10)31(+4)
7Dinamo Bucuresti1986530-23 (7)30(+3)
8FC Brasov1975726-27 (-1)26(-4)
9Rapid Bucuresti1975721-22 (-1)26(-1)
10Concordia Chiajna1966718-28 (-10)24(-6)
11Viitorul Constanta1949622-25 (-3)21(-9)
12Gaz Metan Medias1956819-27 (-8)21(-9)
13Otelul Galati1957723-27 (-4)20(-5)
14Ceahlaul Piatra Neamt19541023-35 (-12)19(-11)
15CSMS Iasi19531118-25 (-7)18(-9)
16U Cluj19451018-34 (-16)17(-13)
17FC Severin19261118-30 (-12)12(-18)
18Gloria Bistrita19261113-36 (-23)12(-15)
 

Penalizare : Otelul Galati - 2 Puncte

ETAPA 19

Vineri, 7 decembrie:


18:00 Gloria Bistrita - "U" Cluj  0-0
20:30 Pandurii - Gaz Metan  1-1

Sambata, 8 decembrie:

18:00 Petrolul - Vaslui  0-0
20:30 Rapid - Otelul  2-3

Duminica, 9 decembrie:

18:00 CFR Cluj - Ceahlaul  3-2
20:00 CSMS Iasi - Dinamo  1-1

Luni, 10 decembrie:

18:00 Viitorul Constanta - Chiajna  1-1
19:00 Turnu Severin - FC Brasov  2-1

20:30 Steaua - Astra  2-0

ETAPA 20 - s-a amanat pentru 2013

Vineri, 14 decembrie:

18:00 Gaz Metan - Gloria Bistrita (Digi Sport)
20:00 "U" Cluj - Steaua (Dolce Sport)
20:30 CSMS Iasi - Rapid (Digi Sport)

Sambata, 15 decembrie:

18:00 Ceahlaul - Pandurii (Digi Sport)
20:30 Dinamo - FC Brasov (Antena 1/Dolce Sport)

Duminica, 16 decembrie:

18:00 Otelul - Petrolul (Digi Sport)
20:30 Vaslui - CFR Cluj (Digi Sport)

Luni, 17 decembrie:

18:00 Chiajna - Turnu Severin (Digi Sport)
20:30 Astra - Viitorul Constanta (Digi Sport)


Structura anului scolar 2012-2013!
Anul scolar 2012-2013 va avea 36 de saptamani impartite pe doua semestre.

Elevii din invatamantul prescolar si primar vor fi in vacanta in perioada 5-11 noiembrie, cu o saptamana mai tarziu decat se stabilise initial.

In primul semestru, cursurile se vor tine de pe 17 septembrie pana pe 21 decembrie, urmand ca intre 22 decembrie 2011 si 13 ianuarie 2013 copiii sa aiba vacanta de iarna.

In semestrul al doilea, elevii raspund prezent la ore de pe 14 ianuarie 2013 si pana pe 5 aprilie 2013.

Urmeaza vacanta de primavara, programata pentru 6-14 aprilie 2013.

Cursurile incep din nou pe 15 aprilie 2013 si tin pana pe 21 iunie 2013, inclusiv.

Vacanta de vara incepe sambata, 22 iunie 2013, si se incheie duminica, 15 septembrie 2013.

Doar elevii claselor a VIII-a iau liber la data de 14 iunie 2013, o saptamana fiind dedicata desfasurarii evaluarii nationale.

Saptamâna 1 - 5 aprilie 2013 din semestrul al doilea este dedicata activitatilor extracurriculare si extrascolare, în cadrul programului Scoala Altfel, având un orar specific.


BAC 2013: Calendarul examenelor

Potrivit calendarului examenului de bacalaureat din 2013, prima sesiune are loc in perioada iunie - iulie, candidatii putand sa se inscrie in perioada 27-31 mai. Cursurile la clasele a XII-a si a XIII-a se vor incheia in 31 mai 2013.

Examenul de bacalaureat din 2013 va avea aceleasi probe ca in 2012. In perioada 10-28 iunie candidatii vor fi evaluati la probele orale, iar din 1 pana in 5 iulie vor fi testati la probele scrise, rezultatele finale urmand sa fie afisate in 12 iulie.

Examenul de bacalaureat din 2013 incepe in 10 iunie cu proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana (proba A), sustinuta pana in 12 iunie. In perioada 12-14 iunie va avea loc proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala in limba materna (proba B), urmata in 17-21 iunie de proba de evaluare a competentelor digitale (proba D) si in 25-28 iunie de proba de evaluare a competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala (proba C).

Probele scrise de la bacalaureat vor fi sustinute in 1 iulie la Limba si literatura romana (proba E a) si in 2 iulie - la Limba si literatura materna (proba E b). Testarea va continua in 3 iulie cu proba obligatorie a profilului (proba E c) si in 5 iulie cu proba la alegere a profilului si specializarii (proba E d).

Rezultatele vor fi afisate in 8 iulie, pana la ora 12.00, iar contestatiile vor fi depuse in aceeasi zi, intre orele 12.00 si 16.00, urmand ca in perioada 9-11 iulie sa fie solutionate. Rezultatele finale vor fi afisate in 12 iulie.

A doua sesiune a examenului de bacalaureat din 2013 va avea loc in perioada august-septembrie, inscrierile fiind programate din 15 pana in 19 iulie.

In 19-20 august va avea loc evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana, in 19-21 august - evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba materna, in 20-21 august - evaluarea competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala si in 22-23 august - evaluarea competentelor digitale.

Din 26 august vor incepe probele scrise, prima testare fiind la Limba si literatura romana, urmata in 27 august de Limba si literatura materna, 28 august - proba obligatorie a profilului si 30 august - proba la alegere a profilului si specializarii. Primele rezultate vor fi afisate in 2 septembrie, pana la ora 12.00, iar contestatiile vor fi depuse intre orele 12.00 si 16.00. In 3-4 septembrie vor fi solutionate contestatiile, iar in 5 septembrie vor fi afisate rezultatele finale.

Calendarul privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat din 2013 a fost aprobat prin ordin al ministrului Educatiei.


Recensamant 2011 - SALAJ / Rezultate preliminare

Rezultate preliminare - recensamant 2011:

217.895 persoane

100.464 locuinte

Rezultatele recensamantului din 2002:

248.015 persoane

97.355 locuinte

Rezultate recensamantului din 1992:

266.797 persoane

95.446 locuinte

HARTA INTERACTIVA

Click pe HARTA INTERACTIVA si vezi cum arata rezultatele preliminare ale recensamantului din 2011, defalcate pe judete si comparate cu datele din 2002 si 1992

Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).