Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
Stiri
Adaugat pe 10 iunie 2011.

Navigare:
· Inapoi la pagina de stiri
· Inapoi la pagina principala

Alte stiri recente:
· Stiri
· Stiri
· Stiri
· Stiri
· Stiri

Liga I.

Clasament: 

PozitiaEchipaMeciuriVictoriiEgaluriInfrangeriGolaverajPuncteAdevar
1Dinamo Bucuresti1393128-7 (21)30(+12)
2Rapid Bucuresti1384120-7 (13)28(+10)
3CFR Cluj1382328-12 (16)26(+5)
4U Cluj1374220-11 (9)25(+7)
5Steaua Bucuresti1364318-11 (7)22(+1)
6Pandurii Tg Jiu1364318-12 (6)22(+1)
7FC Vaslui1363421-11 (10)21(+3)
8Otelul Galati1363412-12 (0)21(+3)
9Astra Ploiesti1355316-14 (2)20(-1)
10Gaz Metan Medias1351719-23 (-4)16(-5)
11Ceahlaul Piatra Neamt1344512-18 (-6)16(-2)
12Petrolul Ploiesti1334613-18 (-5)13(-5)
13Vointa Sibiu1334610-18 (-8)13(-8)
14FC Brasov1333711-15 (-4)12(-6)
15Sportul Studentesc1316613-25 (-12)9(-12)
16Concordia Chiajna132388-21 (-13)9(-9)
17FCM Tg. Mures 1315712-23 (-11)8(-13)
18Dacia Mioveni132299-30 (-21)8(-13)

ETAPA 14

Vineri, 18 noiembrie:

18:30 Otelul - Sportul (Digi Sport)
20:15 Petrolul - Targu Mures (GSP TV)

Sambata, 19 noiembrie:

16:00 Brasov - Mioveni (Digi Sport)
18:00 Dinamo - Vointa (Digi Sport)
20:30 CFR Cluj - "U" Cluj (Digi Sport)

Duminica, 20 noiembrie:

18:00 Vaslui - Pandurii (Digi Sport)
20:30 Ceahlaul - Steaua (Digi Sport)

Luni, 21 noiembrie:

19:00 Rapid - Gaz Metan (Dolce Sport)
20:30 Concordia - Astra (Digi Sport)

ETAPA 15

Vineri, 25 noiembrie:

20:30 Astra - Ceahlaul (Digi Sport)

Sambata, 26 noiembrie:

14:00 Sportul - Vaslui (Digi Sport)
18:00 Pandurii - Rapid (Digi Sport)
20:30 Steaua - Brasov (Digi Sport)

Duminica, 27 noiembrie:

14:00 Vointa - CFR Cluj (Dolce Sport)
18:00 "U" Cluj - Otelul (Digi Sport)
20:30 Mioveni - Dinamo (Digi Sport)

Luni, 28 noiembrie:

18:30 Targu Mures - Concordia (Digi Sport)
20:15 Gaz Metan - Petrolul (GSP TV) 


Cand schimbam ora in urmatorii ani?

Anul acesta (2011), s-a trecut la  ora de iarna pe  30 octombrie 2011.

Si pentru urmatorii 9 ani – datele in care se trece la ora de vara si la ora de iarna:

  • 2012 – 25 martie – 28 octombrie
  • 2013 – 31 martie – 27 octombrie
  • 2014 – 30 martie – 26 octombrie
  • 2015 – 29 martie – 25 octombrie
  • 2016 – 27 martie – 30 octombrie
  • 2017 – 26 martie – 29 octombrie
  • 2018 – 25 martie – 28 octombrie
  • 2019 – 31 martie – 27 octombrie
  • 2020 – 29 martie – 25 octombrie


Meciurile de baraj pentru EURO 2012.

Bosnia-Hertegovina - Portugalia, la Zenica, ora 21.00, in direct pe DIGI SPORT 1

Turcia - Croatia, la Istanbul, 21.15 - de la ora 23.00 inregistrat pe DIGI SPORT 1

Cehia - Muntenegru, la Praga, ora 21.15

Estonia - Irlanda, la Tallinn, ora 21.45

Meciurile retur vor avea loc la 15 noiembrie.

Partidele de baraj se vor disputa în dubla mansa pe 11 noiembrie (turul) si 15 noiembrie (returul).


Optimile Cupei Romaniei la fotbal!

CS Otopeni - Rapid Bucuresti  0-5

FC Vaslui - Dunarea Galati  4-1

Poli Timisoara - Steaua  2-0

Dinamo - Gaz Metan Severin  5-0

Gaz Metan Medias - Astra II  1-0

Otelul Galati - FCM Târgu Mures  2-1

Astra Ploiesti - Petrolul Ploiesti  0-1


Pandurii Târgu Jiu - FC Brasov  0-0; 3-2 dupa penaltiuri;

Echipele evidentiate s-au calificat in sferturile de finala.

Partidele din optimile Cupei României-Timisoreana au avut loc in perioada 25-27 octombrie.


Grupele Europa League.

Grupa A: Tottenham Hotspur (Anglia); Rubin Kazan (Rusia); PAOK Salonic (Grecia); Shamrock Rovers (Irlanda);

Grupa B: FC Copenhaga (Danemarca); Standard Liege (Belgia); Hanovra (Germania); Vorskla Poltava (Ucraina)

Grupa C: PSV Eindhoven (Olanda); Hapoel Tel-Aviv (Israel); Rapid Bucuresti (Romania); Legia Varsovia (Polonia)

Grupa D: Sporting Lisabona (Portugalia); Lazio Roma (Italia); FC Zurich (Elvetia); FC Vaslui (Romania)

Grupa E: Dinamo Kiev (Ucraina); Besiktas (Turcia); Stoke City (Anglia); Maccabi Tel Aviv (Israel)

Grupa F: Paris Saint-Germain (Franta); Athletic Bilbao (Spania); FC Salzburg (Austria); Slovan Bratislava (Slovacia)

Grupa G: AZ Alkmaar (Olanda); Metalist Harkov (Ucraina); Austria Viena (Austria); Malmo (Suedia)

Grupa H: Sporting Braga (Portugalia); FC Bruges (Belgia); Birmingham (Anglia); Maribor (Slovenia)

Grupa I: Atletico Madrid (Spania); Udinese (Italia); Rennes (Franta); FC Sion (Elvetia)

Grupa J: Schalke 04 (Germania); Steaua Bucuresti (Romania); Maccabi Haifa (Israel)
AEK Larnaca (Cipru)

Grupa K: FC Twente (Olanda); Fulham (Anglia); OB Odense (Danemarca); Wisla Cracovia (Polonia)

Grupa L: Anderlecht (Belgia); AEK Atena (Grecia); Lokomotiv Moscova (Rusia); Sturm Graz (Austria);

Programul meciurilor din faza grupelor Europa League:

Meciul 1 - 15 septembrie
Meciul 2 - 29 septembrie
Meciul 3 - 20 octombrie
Meciul 4 - 3 noiembrie
Meciul 5 - 30 noiembrie / 1 decembrie
Meciul 6 - 14/15 decembrie




Grupele Ligii Campionilor.

Grupa A: Bayern Munchen, Villarreal, Manchester City, Napoli

Grupa B: Inter Milano, TSKA Moscova, Lille, Trabzonspor

Grupa C: Manchester United, Benfica, FC Basel, Otelul Galati

Grupa D: Real Madrid, Olympique Lyon, Ajax Amsterdam, Dinamo Zagreb

Grupa E: Chelsea, Valencia, Bayer Leverkusen, Genk

Grupa F: Arsenal, Olympique Marseille, Olympiakos, Borussia Dortmund

Grupa G: Porto, Sahtior Donetk, Zenit, Apoel Nicosia

Grupa H: FC Barcelona, AC Milan, BATE Borisov, Viktoria Plzen 

 

Grupele preliminariilor CM 2014 - Brazilia! 

Ceremonia organizata in Brazilia a stabilit programul meciurilor de calificare la turneul final din 2014 pentru toate cele sase continente.

Europa

Cele 53 de echipe participante au fost impartite in noua grupe. Invingatoarele se califica direct la turneul final, iar cele mai bune opt echipe de pe locul secund vor disputa meciuri de baraj in sistem tur-retur.

Grupa A: Croatia, Serbia, Belgia, Scotia, Macedonia, Tara Galilor

Grupa B: Italia, Danemarca, Cehia, Bulgaria, Armenia, Malta

Grupa C: Germania, Suedia, Irlanda, Austria, Insulele Feroe, Kazahstan

Grupa D: Olanda, Turcia, Ungaria, ROMANIA, Estonia, Andorra

Grupa E: Norvegia, Slovenia, Elvetia, Albania, Cipru, Islanda

Grupa F: Portugalia, Rusia, Israel, Irlanda de Nord, Azerbaidjan, Luxemburg

Grupa G: Grecia, Slovacia, Bosnia, Lituania, Letonia, Liechtenstein

Grupa H: Anglia, Muntenegru, Ucraina, Polonia, Moldova, San Marino

Grupa I: Spania, Franta, Belarus, Georgia, Finlanda


BAC  2011! 

Vezi aici lista cu rezultatele la Bac 2011.


  

Imparteala Romaniei! click pe harta si vezi cum vor arata cele opt noi judete cu capitalele lor, principalele orase, datele demografice si economice (sursa Hotnews.ro)

Guvernul si-ar putea asuma raspunderea pe actul normativ care vizeaza reorganizarea administrativ-teritoriala a Romaniei, pentru ca alegerile locale din 2012 sa aiba loc in baza noii legi.

Capitalele celor opt noi judete, prevazute in proiectul de reorganizare administrativ-teritoriala a Romaniei, vor fi Cluj-Napoca, Brasov, Timisoara, Craiova, Constanta, Iasi, Ploiesti si Bucuresti.

Desi premierul Emil Boc a motivat necesitatea reorganizarii teritoriale a Romaniei in regiuni de dezvoltare prin faptul ca altfel am pierde fondurile europene, Comisia Europeana spune ca nu exista o asemenea obligatie.

"Nu este obligatoriu pentru o tara membra a UE sa aiba regiuni de dezvoltare in propria sa
legislatie pentru a primi fonduri europene prin intermediul Programelor de dezvoltare intre 2013-2014", este raspunsul dat de Marie-Pierre Jouglain, ofiter de presa pentru politica regionala a Comisiei Europene, la solicitarea Realitatii Tv.

Premierul Emil Boc anuntase luni ca fara aceasta reorganizare sansele Romaniei de a mai primi fonduri europene din 2013 ar fi mult diminuate.



Structura anului scolar 2011 - 2012!

  • Anul scolar va continua sa fie organizat pe semestre.
  • Anul scolar va incepe cu semestrul I in data de 12 septembrie, luni, si semestrul I se va finaliza pe data de 23 decembrie 2011.
  • Vacanta pentru invatamantul prescolar si primar va fi in perioada 22-30 octombrie 2011. 
  • Vacanta de iarna va fi intre datele de 24 decembrie si 15 ianuarie 2012. Altfel spus, vacanta de iarna devine cu o saptamana mai lunga decat era in mod obisnuit.
  • Semestrul al II-lea va incepe in data de luni, 16 ianuarie, si va avea o prima parte care se va finaliza pe data de vineri 6 aprilie, iar vacanta de primavara va incepe in data de 7 aprilie si va dura pana in data de 22 aprilie 2012.
  • Semestrul al II-lea va continua dupa aceasta vacanta pana in data de 22 iunie.
  • Vacanta de vara va incepe pe data de 23 iunie si va dura pana pe 9 septembrie.
  • Numarul de zile de scoala este identic cu cel din acest an scolar.
  • Un element de noutate este legat de o initiativa noua, care va avea loc in saptamana de dinaintea vacantei de primavara. La propunerea doamnei secretar de stat Oana Badea si a secretarului de stat pentru invatamant preuniversitar, am luat decizia ca in saptamana de dinaintea vacantei de primavara sa organizam o saptamana numita "Scoala Altfel".
  • "Scoala Alfel": Aceasta saptamana, care este o initiativa noua, va avea un set de actiuni specifice: timpul din aceasta saptamana va fi dedicat activitatilor educative extracurriculare si extrascolare, care vor fi derulate conform unui orar special care va fi elaborat la nivelul unitatii de invatamant, cu consultarea elevilor, a cadrelor didactice si a parintilor. 
  • Tot in aceasta perioada vor avea loc fazele nationale ale olimpiadelor scolare pe discipline.
  • Dupa aprobarea de catre consiliul de administratie, acest program "Scoala Altfel" va deveni obligatoriu pentru scoala respectiva si numarul de ore care va fi acoperit de acest program va fi cel putin egal cu numarul de ore normal derulat in orarul obisnuit.
  • Tipurile de activitati care vor avea loc in aceasta perioada vor fi activitati, dar nu este limitativ acest tip, culturale, tehnico-stiintifice, sportive, de educatie pentru cetatenie democratica pentru promovarea valorilor umanitare, inclusiv voluntariat, caritate, implicare in viata activa in societate, responsabilitate sociala si relatii de comunicare.
  • Vor avea loc in cadrul acestei saptamani activitati de educatie pentru sanatate si stil de viata sanatos, inclusiv referitoare la tot ceea ce tine de siguranta pe internet, dependenta fata de calculator, activitati de educatie ecologica si de protectia mediului, inclusiv tot ceea ce tine de colectare selectiva, economisirea energiei, energii alternative, de asemenea activitati de educatie rutiera, paza pentru stingerea incendiilor, educatie pentru reactii corecte in situatii de urgenta.


 

Zilele libere oficiale din 2011.

Codul Muncii romanesc, prevede 11 zile libere, legal, dintre care doua pica intotdeauna duminica, prima zi de Paste si prima zi de Rusalii.

Zilele libere oficiale in 2011 sunt:

Anul Nou
- 1 ianuarie 2011 - sambata

- 2 ianuarie 2011 - duminica

Pastele
- 24 aprilie 2011 - duminica

- 25 aprilie 2011 - luni

Ziua Internationala a Muncii

- 1 mai 2011 - duminica

Rusalii
- 12 iunie 2011 - duminica

- 13 iunie 2011 - luni

Adormirea Maicii Domnului

- 15 august 2011 - luni

Ziua Nationala a Romaniei

- 1 decembrie 2011 - joi

Craciunul
- 25 decembrie 2011 - duminica

- 26 decembrie 2011 - luni  


Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).