Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
Stiri
Adaugat pe 11 decembrie 2010.

Navigare:
· Inapoi la pagina de stiri
· Inapoi la pagina principala

Alte stiri recente:
· Stiri
· Stiri
· Stiri
· Stiri
· Stiri

Campionatul European de handbal feminin. Romania castiga bronzul !!!

Finala mare: Norvegia - Suedia  25-20, duminica 19 decembrie;

Finala mica: Romania - Danemarca  16-15, duminica 19 decembrie

Rezultatele semifinalelor: Suedia - Romania 25-23 si Norvegia - Danemarca 29-19;

Echipa de handbal a Romaniei s-a calificat in semifinale, indiferent de rezultatul meciului cu Rusia, ultimul din grupa principala. Tricolorele au primit un ajutor nesperat din partea Spaniei (victorie cu 30-22 in fata trupei lui Trefilov). Danemarca si-a asigurat de asemenea calificarea, cu un succes in fata Croatiei (31-19).

Danemarca merge in semifinale de pe prima pozitie, iar Romania de pe locul secund.

Suedia castiga grupa a II-a si va juca semifinala impotriva echipei Romaniei, sambata 18 decembrie 2010, de la ora 15,30.

In cealalta semifinala se vor intalni echipele Norvegiei si Danemarcei, tot sambata 18 decembrie 2010, dar de la ora 18,00.


Romania s-a calificat in faza a doua a competitiei, dupa victoria cu 40-28 impotriva echipei Serbiei. Echipele calificate din Grupele A si B sunt: Danemarca, Rusia, Romania, Muntenegru, Croatia si Spania si vor face parte din grupa a I-a - faza Main Round.

Grupele C si D s-au incheiat, si se cunosc cele 6 echipe calificate mai departe, in faza Main Round a Campionatului European. Echipele calificate sunt: Norvegia, Suedia, Olanda, Ungaria, Franta si Ucraina, care vor face parte din grupa a II-a.

Programul Grupei I:

Luni, 13 decembrie:

Spania - Muntenegru  20-22 
Romania - Croatia  31-22
Danemarca - Rusia  26-20

Marti, 14 decembrie


17:45 Romania - Muntenegru  23-21

19:45 Spania - Rusia  30-22 
21:45 Danemarca - Croatia 31-19

Joi, 16 decembrie:


17:45
Romania - Rusia  20-35
19:45  Spania - Croatia 22-23
21:45  Danemarca - Muntenegru 29-30


Clasamentul Grupei I:


1. Danemarca
8p (+24) 
2. Romania 6p (-3)
3. Muntenegru 6p (+2)
4. Rusia 4p (+5)
5. Croatia 4p (-13)
6. Spania 2p

 Programul Grupei II:

Duminica, 12 decembrie:

Olanda - Franta 21-23
Ucraina - Ungaria 25-26
Suedia - Norvegia 24-19


Marti, 14 decembrie:

17:15 Olanda - Ungaria  27-19
19:15 Suedia - Franta  21-22
21:15 Ucraina - Norvegia 19-32

Miercuri, 15 decembrie:

17:15 Ucraina - Franta 19-31
19:15 Suedia - Ungaria 24-19
21:15 Olanda - Norvegia 13-35


Clasamentul Grupei II:

1 Suedia 8 puncte (+24)
2 Norvegia 8p (+62)
3 Franta 6p
4 Ungaria 4p (-11)
5 Olanda 4p (-30)
6 Ucraina 0p

Primele doua locuri, din ambele grupe, se vor califica in semifinale.

Semifinalele se vor disputa pe 18 decembrie, in timp ce finalele (mica si mare) vor avea loc pe 19 decembrie.

Primele trei formatii de la acest CE se vor califica automat pentru Campionatul Mondial din 2011.


Optimile Ligii Campionilor

AS Roma - Sahtior Donetk
AC Milan
- Tottenham
Valencia - Schalke
Inter Milano
- Bayern Munchen
Olympique Lyon - Real Madrid
Arsenal - FC Barcelona
Olympique Marseille - Manchester United
FC Copenhaga - Chelsea

Partidele se vor disputa pe 15, 16, 22 si 23 februarie, turul, si pe 8, 9 ,15, 16 martie, returul.
 

Saisprezecimile Europa League  

Meciul 14: Benfica Lisabona - VfB Stuttgart
Meciul 15: BATE Borisov - PSG
Meciul 6: Besiktas -
Dinamo Kiev
Meciul 9: Aris Salonic - Manchester City
Meciul 12:
Rubin Kazan
- Twente
Meciul 8: Young Boys Berna - Zenit St. Petersburg
Meciul 10: PAOK - TSKA Moscova
Meciul 11:
FC Sevilla - FC Porto
Meciul 13: OSC Lille
- PSV Eindhoven
Meciul 2: Glasgow Rangers - Sporting
Meciul 16: Metalist Harkov - Bayer Leverkusn
Meciul 1: Napoli - Villareal
Meciul 4:
Anderlecht - Ajax Amsterdam
Meciul 7: FC Basel - Spartak Moscova
Meciul 3: Sparta Praga -
FC Liverpool
Meciul 5: Lech Poznan - SC Braga

Programul optimilor de finala din Europa League:

Meciul 14 - Meciul 15
Meciul 6 - Meciul 9
Meciul 12 - Meciul 8
Meciul 10 - Meciul 11
Meciul 13 - Meciul 2
Meciul 16 - Meciul 1
Meciul 4 - Meciul 7
Meciul 3 - Meciul 5



Liga I. Rezultatele etapei a 18 -a:

Vineri, 3 decembrie:

Gaz Metan Medias - Victoria Branesti  2-2
FC Brasov - FCM Targu Mures  1-1
CFR Cluj - Universitatea Craiova  2-1

Sambata, 4 decembrie:

Gloria Bistrita - FC Timisoara  3-3
Dinamo Bucuresti - Astra Ploiesti  2-2

Duminica, 5 decembrie:

Otelul Galati - Sportul Studentesc  1-0
FC Vaslui - Rapid Bucuresti  1-1

Luni, 6 decembrie:

Unirea Urziceni - Pandurii Targu Jiu  1-1
Steaua Bucuresti - Universitatea Cluj  3-0

Clasament: 1. Otelul Galati 39p (23-14); 2. FC Timisoara 34p (30-21); 3. FC Vaslui 32p (25-18); 4. Rapid 30p (28-12); 5. Gaz Metan Medias 30p (23-16); 6. Dinamo 29p (40-31); 7. Steaua 29p (25-16); 8. CFR Cluj 27p (30-24); 9. Astra Ploiesti 21p (19-20); 10. Universitatea Craiova 20p (23-21); 11. Gloria Bistrita 19p (21-26); 12. FC Brasov 20p (16-22); 13. "U" Cluj 20p (21-33); 14. FCM Tg. Mures 19p (19-28); 15. Victoria Branesti 18p (24-32); 16. Pandurii Tg. Jiu 18p (17-25); 17. Unirea Urziceni 18p (12-22);18. Sportul Studentesc 10p (19-34);

Etapa a 19-a. Se amana pe anul viitor...

FCM Targu Mures - FC Vaslui, 13:00, pe GSP TV
Rapid - Unirea Urziceni, 20:30, pe Antena 1
"U" Cluj - FC Brasov, 13:00, pe Digi Sport
"U" Craiova - Steaua, 20:30, pe Digisport

Sportul - Dinamo, 13:00, pe Digisport
Branesti - CFR Cluj, 16:00, pe GSP TV
Poli Timisoara - Gaz Metan, 20:00, pe Digisport

Pandurii - Otelul Galati, 13:00, pe GSP TV
Astra - Gloria Bistrita, 20:15, pe GSP TV


Semifinalele Cupei Romaniei la fotbal. 

Steaua - FC Brasov si Gloria Bistrita - Dinamo sunt semifinalele Cupei Romaniei, editia 2010, conform tragerii la sorti efectuate vineri, 26 noiembrie 2010.

Steaua va juca meciul tur pe teren propriu, intalnirea decisiva urmand a se disputa la Brasov.

Dinamo va evolua pe teren propriu in returul cu Gloria Bistrita.

Meciurile din faza semifinalelor se vor disputa pe 20 aprilie 2011, turul, si 11 mai 2011, returul, in timp ce FINALA este programata in data de 25 mai 2011 pe stadionul "Tineretului" din Brasov.

Sferturile de finala 

Miercuri, 10 noiembrie:

FC Brasov - FC Timisoara  1-0
Dinamo Bucuresti - Universitatea Craiova  1-1 ( 3-1 dupa penaltiuri)

Joi, 11 noiembrie:

CFR Cluj - Gloria Bistrita  0-1

Rapid Bucuresti - Steaua Bucuresti  0-1

Echipele FC Brasov, Dinamo Bucuresti, Gloria Bistrita si Steaua s-au calificat in semifinale.

Meciurile din sferturile de finala ale Cupei Romaniei s-au jucat, intr-o singura mansa, pe terenurile primelor echipe extrase din urna.


Programul REMAT-ului in Liga Campionilor.

Prima echipa masculina româneasca ce evolueaza în Liga Campionilor, gratie unui wild-card, Remat Zalau, a debutat, cu înfrângere în grupa D a Ligii Campionilor, miercuri, 17 noiembrie , pe teren propriu, cu polonezii de la PGE Skra Belchatow, scor 0-3 (23-25, 21-25, 18-25).

Programul in continuare al echipei Remat Zalau în grupa D este urmatorul: cu VfB Friedrichshafen, în deplasare (24 noiembrie), scor 3-0 pentru echipa germana, dubla cu Trentino BetClic, pe teren propriu am pierdut tot cu 3-0 (8 decembrie) si în deplasare (13 decembrie), cu VfB Friedrichshafen, pe teren propriu (6 ianuarie 2011) si cu PGE Skra Belchatow, în deplasare (12 ianuarie).

În faza grupelor sunt angrenate 24 de echipe, câte patru într-o grupa, cu primele meciuri programate în 17 noiembrie si ultimele în 12 ianuarie 2011. Primele doua clasate din fiecare grupa se vor califica în play-off, care va avea doua faze eliminatorii (prima cu 12 echipe, a doua cu cele 6 echipe câstigatoare), cu meciuri tur-retur, dupa tragerea la sorti. Formatiile care vor câstiga partidele eliminatorii din faza a doua a play-off-ului, plus clubul care va fi desemnat de CEV ca organizator, vor evolua în Final Four.


Steaua, eliminata din Europa League!

In urma tragerii la sorti, Steaua a jucat in grupa K, cu urmatoarea componenta: Liverpool, Napoli si Utrecht.

Rezultatele Stelei au fost urmatoarele:

Liverpool - Steaua  4-1, 16 septembrie
Steaua -
Napoli  3-3
, 30 septembrie
Utrecht - Steaua  1-1, 21 octombrie
Steaua - Utrecht  3-1, 4 noiembrie
Steaua - Liverpool  1-1, 2 decembrie
Napoli - Steaua 1-0 15 decembrie

Clasament grupa K: 1. Liverpool 10p; 2. Napoli 7 p.; 3.Steaua 6 p; 4. FC Utrecht 5 p;

Clasament grupa D: 1.Villarreal CF 12p; 2.PAOK Salonic 11p; 3.Dinamo Zagreb 7p; 4.FC Bruges 3p;

Clasament grupa E: 1.Dinamo Kiev 11p; 2.BATE Borisov 10p; 3.AZ Alkmaar 7p; 4.Sheriff Tiraspol 5p;

Clasament grupa F: 1.TSKA Moscova 16p; 2.Sparta Praga 9p; 3.Palermo 7p; 4.Lausanne 1p;

Clasament grupa J: 1.PSG 12p; 2.Sevilla 10p; 3.Dortmund 9p; 4.Karpati Lvov  1p;

Clasament grupa L: 1.Porto 16p; 2.Besiktas 13p; 3.Rapid Viena 3p; 4.TSKA Sofia 3p;



Structura anului scolar 2010-2011.

Noul an scolar incepe pe 13 septembrie si va avea 36 de saptamani de cursuri, adica 177 de zile lucratoare, cu patru mai multe decat in anii scolari trecuti.

Elevii vor termina cursurile pe 17 iunie 2011. 

 Anul scolar va fi structurat, ca si pana acum, pe doua semestre.

Astfel, in semestrul I sunt programate cursuri in intervalul 13 septembrie - 21 decembrie. In perioada 1 - 7 noiembrie, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar vor fi in vacanta.

Vacanta de iarna va fi intre  22 decembrie 2010 pana in 4 ianuarie 2011.

Cursurile semestrului I vor fi reluate in 5 ianuarie 2011 si vor dura pana in 28 ianuarie.

Vacanta intersemestriala este programata pentru intervalul 29 ianuarie - 6 februarie 2011.

Cursurile in semestrul al doilea incep in 7 februarie 2011 si dureaza pana in 15 aprilie.

Din 16 aprilie si pana in 25 aprilie 2011 elevii vor fi in vacanta de primavara, cursurile semestrului al doilea urmand sa fie reluate in 26 aprilie.

Semestrul al doilea va incepe in 26 aprilie 2011 si se va incheia in 17 iunie 2011.

Vacanta de vara este programata in intervalul dintre 18 iunie - 11 septembrie 2011, cu o saptamana mai putin decat in anul scolar 2009-2010.  


     Calendar BAC 2011.

Prima sesiune (iunie-iulie 2011) are urmatorul calendar:

1. Evaluarea competențelor

6 – 8 iunie 2011 – Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orala în limba româna (proba A)

8 – 10 iunie 2011 – Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala în limba materna (proba B)

13 – 17 iunie 2011 – Evaluarea competentelor digitale (proba D)

20 – 23 iunie 2011 – Evaluarea competentelor lingvistice într-o limba de circulație internaționala (proba C)

2. Probe scrise

27 iunie 2011 – Limba si literatura româna – proba E.a – proba scrisa

28 iunie 2011 – Limba si literatura materna – proba E.b – proba scrisa

29 iunie 2011 – Proba obligatorie a profilului – proba E.c – proba scrisa

1 iulie 2011 – Proba la alegere a profilului și specializarii – proba E.d – proba scrisa

3 iulie 2011 Afișarea rezultatelor

4 iulie 2011 Depunerea contestațiilor (orele 08:00 – 12:00)

8 iulie 2011 Afișarea rezultatelor finale

  • Cursurile se termina la clasele a XII-a /a XIII-a pe 27 mai 2011.
  • Înscrierea candidaților la prima sesiune de examen are loc in perioada 23 – 27 mai 2011.

Materii bac 2011

    • Toți elevii, indiferent de liceu, profil sau specializare vor da cele 3 probe de evaluare a competențelor.
    • La probele de evaluarea competențelor elevul nu este picat, indiferent de calificativul obținut, dar prezența este obligatorie.
    • Toți elevii vor da proba E.a., proba scrisa la limba și literatura româna.
    • Proba E.c. va fi data la matematica de catre elevii de la profilul real din licee teoretice, toți elevii de la licee tehnice și elevii de la profilul militar si profilul pedagogic (specializarea învațatori-educatoare) din licee vocaționale.
    • Proba E.c. va fi data la istorie de catre elevii de la profilul umanist din licee teoretice și elevii de la licee vocaționale, cu exceptia celor de la punctul precedent.
    • Proba E.d. se va da alegere la una din materiile: fizica, chimie, biologie, informatica – pentru profilul real din licee teoretice, pentru profilul tehnic și profilul resurse naturale și protecția mediului din filiera tehnologica și pentru profilul militar din filiera vocaționala.
    • Proba E.d. se va da alegere la una din materiile: geografie, filosofie, logica și argumentare, economie, psihologie, sociologie – pentru profilul umanist din filiera teoretica, profilul servicii din filiera tehnologica și pentru filiera vocaționala, cu excepția profilului militar.
  • Un tabel mai detaliat cu materiile pentru bac 2011 aici. (document pdf – necesita Adobe Reader)
    Zilele libere legale din 2011. 

    In Romania, Codul Muncii prevede 11 zile libere, legal, dintre care doua pica intotdeauna duminica, prima zi de Paste si prima zi de Rusalii:

    Anul Nou - 1 ianuarie 2011 - sambata

    - 2 ianuarie 2011 - duminica

    Pastele - 24 aprilie 2011 - duminica

    - 25 aprilie 2011 - luni

    Ziua Internationala a Muncii - 1 mai 2011 - duminica

    Rusalii - 12 iunie 2011 - duminica

    - 13 iunie 2011 - luni

    Adormirea Maicii Domnului - 15 august 2011 - luni

    Ziua Nationala a Romaniei - 1 decembrie 2011 - joi

    Craciunul - 25 decembrie 2011 - duminica

    - 26 decembrie 2011 - luni

  • Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

    Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
    You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).