CM handbal feminin. Danemarca-2015

(toate meciurile sunt transmise de canalele DOLCE SPORT)

Finala mare:  Norvegia - Olanda  31- 23

Finala mica: Romania - Polonia 31 - 22, duminica- 20 decembrie.

Romania a fost invinsa in semifinale de selectionata Norvegiei cu scorul de 33-35, dupa prleungiri!

Romania se califica in semifinale dupa ce a trecut de nationala tarii gazda, Danemarca, cu scorul de 31-30, dupa prelungiri.

Romania - Brazilia  25-22 (13-8)!!!

Romania se califica în sferturile de finala dupã ce a învins campioana mondiala en titre, nationala Braziliei.

În sferturi România va întâlni reprezentativa  Danemarca,  care a trecut de naționala Suedia cu scorul de 26-19.

Alte rezultate din optimi:

Olanda - Serbia  36-20 și Germania - Norvegia  22-28.

Romania se califica in optimi, dupa ce a pierdut toate meciurile importante din grupa D, cu Spania (18-26) cu Norvegia (20-26) si cu Rusia (27-30).

Duminica incep meciurile din faza optimilor, iar Romania va intalni, luni, nationala Braziliei, castigatoare a grupei C.

Rusia a castigat grupa cu maximum de puncte, 10, dupa victorii in toate meciurile. Urmeaza Norvegia, cu 8 puncte, Spania, cu 6, si Romania, cu 4 puncte. Toate cele 4 echipe sunt calificate in optimile de finala ale competitiei.

Norvegia - Rusia 25-26

La CM din Danemarca, tricolorele vor evolua la Frederikshavn, în grupa D, cu echipele Norvegia, Spania, Rusia, Kazahstan si Puerto Rico. Handbalistele tricolore vor întâlni, în ordine, Puerto Rico (5 decembrie), Kazahstan (7 decembrie), Spania (8 decembrie), Norvegia (10 decembrie) și Rusia (11 decembrie).

Grupa A (se va juca la Herning): Danemarca, Muntenegru, Ungaria, Japonia, Tunisia, Serbia;
Grupa B (Naestved): Cuba, Suedia, Olanda, Polonia, China, Angola;
Grupa C (Kolding): Brazilia, Franþa, Argentina, Coreea de Sud, Congo, Germania;

Grupa D: Norvegia, Spania, Rusia, Romania, Kazahstan si Puerto Rico.

Primele patru clasate din fiecare din cele patru grupe se calificã în optimile de finalã ale competiției.

Campionatul Mondial reprezintã și un criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio, câștigãtoarea competiției obținând calificarea direct, în timp ce echipele de pe locurile 2-7 vor avea drept de joc la turneele preolimpice , programate între 7-10 aprilie 2016.

La ediția din 2013, echipa României s-a clasat pe locul 10, ultima medalie mondialã – argint – datând din 2005.

Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).