Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
CM 2014 - Rezultate si clasamente!
Adaugat pe 12 octombrie 2013.

Navigare:
· Inapoi la lista de articole
· Inapoi la pagina principala

Meciurile de baraj-zona europeana- pentru calificarea la CM 2014!

 

 

 

 

Rezultatele meciurilor retur:

Romania - Grecia 1-1, (tur 1-3)

Croatia - Islanda 2-0, (tur 0-0)

Suedia - Portugalia 2-3, (tur 0-1)

Franta - Ucraina 3-0, (tur 0-2)

Echipele Grecia, Croatia, Suedia si Franta s-au calificat la turnelul final din Brazilia 2014, turneu care va avea loc intre 12 iunie - 13 iulie 2014.

Rezultatele meciurilor tur:
Islanda - Croatia 0-0 !!!

Portugalia - Suedia 1-0 (Ronaldo '83)

Grecia - Romania 3-1 !! (Mitroglou '14, '67, Salpingidis '21 / Stancu '19)

Ucraina - Franta 2-0 !!! (Zozulya '62, Yarmolenko '83 pen.)
 
 

Marti, 15 octombrie s-au jucat ultimele meciuri din grupa Romaniei, din cadrul preliminariilor CM 2014!

Romania-Estonia 2-0 , Turcia-Olanda 0-2 si Ungaria-Andorra 2-0;

Romania va juca, dupa 12 ani, un baraj pentru calificare, care se va disputa in dubla mansa, in luna noiembrie!

Reprezentativele europene calificate la Cupa Mondiala din Brazilia, din 2014, dupa finalul fazei preliminariilor:

Cele noua echipe sunt: Olanda, Italia, Belgia, Elvetia, Germania, Rusia, Bosnia-Hertegovina, Anglia si Spania.

La CM mai sunt deja calificate Japonia, Australia, Iran, Coreea de Sud (zona Asia); Brazilia (tara gazda), Argentina si Columbia (zona Americii de Sud); SUA si Costa Rica (zona Concacaf).

Rezultate înregistrate în partidele disputate, marti, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, zona Europa:

Grupa A:

Serbia - Macedonia 5-1
Au marcat: Tosici '16, Basta '19, Kolarov '38 (penalti), Tadici '54, Scepovici '73 / Jahovik '83
Belgia - Tara Galilor 1-1
Au marcat: De Bruyne '64 / Ramsey '88
Scotia - Croatia 2-0
Au marcat: Snodgrass '28, Naismith '73

Clasament final: 1. Belgia 26 puncte (calificata), 2. Croatia 17 puncte (baraj), 3. Serbia 14 puncte, 4. Scotia 11 puncte, 5. Tara Galilor 10 puncte, 6. Macedonia 7 puncte;

Grupa B:
Bulgaria - Cehia 0-1
A marcat: Dockal '52
Danemarca - Malta 6-0
Au marcat: M. Rasmussen '8, '74, Agger '11, '39 (ambele din penalti), Bjelland '28, Nielsen '84
Italia - Armenia 2-2
Au marcat: Florenzi '24, Balotelli '76 / Movsisian '5, Mkhitarian '70

Clasament final: 1. Italia 22 puncte (calificata), 2. Danemarca 16 puncte, 3. Cehia 15 puncte, 4. Bulgaria 13 puncte, 5. Armenia 13 puncte, 6. Malta 3 puncte;

Grupa C:
Suedia - Germania 3-5
Au marcat: Hysen '6, '69, Kacaniklici '42 / Ozil '45, Gotze '53, Schurrle '57, '66, '76
Insulele Feroe - Austria 0-3
Au marcat: Ivanschitz '17, Prodl '64, Alaba '67 (penalti)
Irlanda - Kazahstan 3-1
Au marcat: Keane '17 (penalti), O'Shea '26, ?omko '78 (autogol) / Somko '13

Clasament final: 1. Germania 28 puncte (calificata), 2. Suedia 20 puncte (baraj), 3. Austria 17 puncte, 4. Irlanda 14 puncte, 5. Kazahstan 5 puncte, 6. Insulele Feroe 1 punct;

Grupa D:
România - Estonia 2-0
A marcat: Marica '30 (penalti), '81
Turcia - Olanda 0-2
Au marcat: Robben '8, Sneijder '47
Ungaria - Andorra 2-0
A marcat: Nikolics '51, '76

Clasament final: 1. Olanda 28 puncte (calificata), 2. România 19 puncte (baraj), 3. Ungaria 17 puncte, 4. Turcia 16 puncte, 5. Estonia 7 puncte, 6. Andorra 0 puncte;

Grupa E:
Cipru - Albania 0-0
Norvegia - Islanda 1-1
Au marcat: Braaten '30 / Sigthorsson '12
Elvetia - Slovenia 1-0
A marcat: Xhaka '74

Clasament final: 1. Elvetia 24 puncte (calificata), 2. Islanda 17 (baraj), 3. Slovenia 15 puncte, 4. Norvegia 12 puncte, 5. Albania 11 puncte, 6. Cipru 5 puncte;

Grupa F:
Azerbaidjan - Rusia 1-1
Au marcat: Javadov '90 / Sirokov '16
Portugalia - Luxemburg 3-0
Au marcat: Varela '30, Nani '37, Helder Postiga '79
Israel - Irlanda de Nord 1-1
Au marcat: Ben Basat '43 / Davis '72

Clasament final: 1. Rusia 22 puncte (calificata), 2. Portugalia 21 puncte (baraj), 3. Israel 14 puncte, 4. Azerbaidjan 9 puncte, 5. Irlanda de Nord 7 puncte, 6. Luxemburg 6 puncte;

Grupa G:
Grecia - Liechtenstein 2-0
Au marcat: Salpingidis '7, Karagounis '81
Lituania - Bosnia-Hertegovina 0-1
A marcat: Ibisevici '68
Letonia - Slovacia 2-2
Au marcat: Sabala '47, Rode '90+2 / Jakubko '9, Salata '16

Clasament final: 1. Bosnia-Hertegovina 25 puncte (calificata), 2. Grecia 25 puncte (baraj), 3. Slovacia 13 puncte, 4. Lituania 11 puncte, 5. Letonia 8 puncte, 6. Liechtenstein 2 puncte;

Grupa H:
Muntenegru - Moldova 2-5
Au marcat: Jovetici '55 (penalti), '90+1 / Antoniuc '28, '89, Armat '62, Sidorenco '64, Ionita '73
San Marino - Ucraina 0-8
Au marcat: Selezniov '13 (penalti), '19, Devici '15, '51, '58 (penalti), Iarmolenko '55, Bezus '66, Mandziuk '90
Anglia - Polonia 2-0
Au marcat: Rooney '41, Gerrard '88

Clasament: 1. Anglia 22 puncte (calificata), 2. Ucraina 21 puncte (baraj), 3. Muntenegru 15 puncte, 4. Polonia 13 puncte, 5. Moldova 11 puncte, 6. San Marino 0 puncte;


Grupa I:
Franta - Finlanda 3-0
Au marcat: Ribery '8, Toivio '76 (autogol), Benzema '87
Spania - Georgia 2-0
Au marcat: Negredo '26, Mata '61

Clasament final: 1. Spania 20 puncte (calificata), 2. Franta 17 puncte (baraj), 3. Finlanda 9 puncte, 4. Georgia 5 puncte, 5. Belarus 4 puncte.

  • Cupa Mondiala din 2014 va avea loc in Brazilia intre 12 iunie si 13 iulie, la turneul final urmand sa ia parte 32 de echipe.
  • Brazilia a mai organizat Campionatul Mondial de Fotbal in anul 1950, competitie desfasurata intre 24 iunie si 16 iulie. Tara gazda a ajuns pana in finala, una pierduta in fata Uruguayului, scor 2-1.

 

Rezultatele penultimei etape: 

GRUPA A:

Croatia - Belgia 1-2
Tara Galilor - Macedonia 1-0

Clasament:

1. Belgia - 25 puncte
------------------------
2. Croatia - 17 puncte
------------------------
3. Serbia - 11 puncte
4. Tara Galilor - 9 puncte
5. Scotia - 8 puncte
6. Macedonia - 7 puncte

GRUPA B:

Armenia - Bulgaria 2-1
Malta - Cehia 1-4
Danemarca - Italia 2-2

Clasament:

1. Italia - 21 puncte
---------------------
2. Bulgaria - 13 puncte
---------------------
3. Danemarca - 13 puncte
4. Cehia - 12 puncte
5. Armenia - 12 puncte
6. Malta - 3 puncte

GRUPA C:

Insulele Feroe - Kazahstan 1-1
Germania - Irlanda 3-0
Suedia - Austria 2-1

Clasament:

1. Germania - 25 puncte
------------------------
2. Suedia - 20 puncte
-------------------------
3. Austria - 14 puncte
4. Irlanda - 11 puncte
5. Kazahstan - 5 puncte
6. Insulele Feroe - 1 punct

GRUPA D:

Andorra - Romania 0-4
Estonia - Turcia 0-2
Olanda - Ungaria 8-1

Clasament:

1. Olanda - 25 puncte
-----------------------
2. Turcia - 16 puncte
-----------------------
3. Romania - 16 puncte
4. Ungaria - 14 puncte
5. Estonia - 7 puncte
6. Andorra - 0 puncte

GRUPA E:

Albania - Elvetia 1-2
Islanda - Cipru 2-0
Slovenia - Norvegia 3-0

Clasament:

1. Elvetia - 21 puncte
-----------------------
2. Islanda - 16 puncte
------------------------
3. Slovenia - 15 puncte
4. Norvegia - 11 puncte
5. Albania - 10 puncte
6. Cipru - 4 puncte

GRUPA F:

Azerbaijan - Irlanda de Nord 2-0
Luxemburg - Rusia 0-4
Portugalia - Israel 1-1

Clasament:

1. Rusia - 21 puncte
----------------------
2. Portugalia - 18 puncte
----------------------
3. Israel - 13 puncte
4. Azerbaijan - 8 puncte
5. Irlanda de Nord - 6 puncte
6. Luxemburg - 6 puncte

GRUPA G:

Lituania - Letonia 2-0
Bosnia - Liechtenstein 4-1
Grecia - Slovacia 1-0

Clasament:

1. Bosnia - 22 puncte
-----------------------
2. Grecia - 22 puncte
------------------------
3. Slovacia - 12 puncte
4. Lituania - 11 puncte
5. Letonia - 7 puncte
6. Liechtenstein - 2 puncte

GRUPA H:

Moldova - San Marino 3-0
Ucraina - Polonia 1-0
Anglia - Muntenegru 3-1

Clasament:

1. Anglia - 19 puncte
----------------------
2. Ucraina - 18 puncte
----------------------
3. Muntenegru - 15 puncte
4. Polonia - 13 puncte
5. Moldova - 8 puncte
6. San Marino - 0 puncte

GRUPA I:

Spania - Belarus 2-1

Clasament:

1. Spania - 17 puncte
----------------------
2. Franta - 14 puncte
----------------------
3. Finlanda - 9 puncte
4. Georgia - 5 puncte
5. Belarus - 4 puncte

*Prima echipa clasata in fiecare grupa obtine calificare directa la Mondialul din Brazilia;

*Cele mai bune 8 ocupante ale locului doi merg la baraj;

Ultima etapa a grupelor e programata marti.

Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).