Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
CM 2014 - Brazilia - Preliminarii
Adaugat pe 24 iulie 2012.

Navigare:
· Inapoi la lista de articole
· Inapoi la pagina principala

  

Zona Europa:

Grupa A:
Croatia, Serbia, Belgia, Scotia, Macedonia, Tara Galilor


Grupa B:
Italia, Danemarca, Cehia, Bulgaria, Armenia, Malta

Grupa C:
Germania, Suedia, Irlanda, Austria, Insulele Feroe, Kazahstan

Grupa D:
Olanda, Turcia, Ungaria, Romania, Estonia, Andorra

Grupa E:
Norvegia, Slovenia, Elvetia, Albania, Cipru, Islanda

Grupa F:
Portugalia, Rusia, Israel, Irlanda de Nord, Azerbaidjan, Luxemburg

Grupa G:
Grecia, Slovacia, Bosnia-Hertegovina, Lituania, Letonia, Liechtenstein

Grupa H:
Anglia, Muntenegru, Ucraina, Polonia, Moldova, San Marino

Grupa I:
Spania, Franta, Belarus, Georgia, Finlanda

Meciurile vor avea loc intre 7 septembrie 2012 si 15 octombrie 2013.

Programul complet al meciurilor din grupa D, grupa Romaniei, a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014 este urmatorul:

7 septembrie 2012: Andorra - Ungaria, Estonia - România, Olanda - Turcia;

11 septembrie 2012: Turcia - Estonia, România - Andorra, Ungaria - Olanda;

12 octombrie 2012: Turcia - România, Estonia - Ungaria, Olanda - Andorra;

16 octombrie 2012: România - Olanda, Ungaria - Turcia, Andorra - Estonia;

22 martie 2013: Ungaria - România, Andorra - Turcia, Olanda - Estonia;

26 martie 2013: Turcia - Ungaria, Estonia - Andorra, Olanda - România;


6 septembrie 2013: Turcia - Andorra, România - Ungaria, Estonia - Olanda;

10 septembrie 2013: Ungaria - Estonia, România - Turcia, Andorra - Olanda;

11 octombrie 2013: Andorra - România, Estonia - Turcia, Olanda - Ungaria;

15 octombrie 2013: Turcia - Olanda, România - Estonia, Ungaria - Andorra.

Preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2014.

Meciurile de marti, 26 martie 2013

Grupa A

Serbia - Scotia 2-0 (Djuricici '60 si '65)

Tara Galilor - Croatia 1-2 (Bale '21 - penalti / Lovren '77, Eduardo '87)

Belgia - Macedonia 1-0 (Hazard '62)

Grupa B

Armenia - Cehia 0-3 (Vydra '47 si '81, Kolar '90+5)

Danemarca - Bulgaria 1-1 (Agger '63 - penalti / Manolev '51)

Malta - Italia 0-2 (Balotelli '8 - penalti si '45)

Grupa C

Irlanda - Austria 2-2 (Walters '25 - penalti si '45+1 / Harnik '12, Alaba '87)

Germania Kazahstan 4-1 (Reus '24 si '90, Gotze '28, Gundogan '32 / Schmidtgal '47)

Grupa D

Estonia - Andorra 2-0 (Anier '45, Lindpere '62)

Turcia - Ungaria 1-1 (Yilmaz '63 / Bode '71)

Olanda - Romania 4-0 (van der Vaart '12, van Persie '56 si '65 - penalti, Lens '90)

Clasament:
1. Olanda 18p
_______________
2. Ungaria 11p
--------------------
3. ROMANIA 10p
4. Turcia 7p
5. Estonia 6p
6. Andorra 0p



Grupa F

Azerbaijan - Portugalia 0-2 (Alves '63, Almeida '78)

Irlanda de Nord - Israel 0-2 (Refaelov '77, Ben Basat '84)

Grupa H

Ucraina - Moldova 2-1 (Yarmolenko '61, Khacheridi '71 / Suvorov '80)

Polonia - San Marino 5-0 (Lewandowski '21 si '48, ambele din penalti, Piszczek '28, Teodorczyk '61, Kosecki '90+2)

Muntenegru - Anglia 1-1 (Damjanovic '76 / Rooney '7)

Grupa I

Franta - Spania 0-1 (Pedro '58)

Meciurile de vineri, 22 martie 2013
Grupa A:
Croatia - Serbia 2-0 (Mandzukic '24, Olic '38)
Macedonia - Belgia 0-2 (De Bruyne '26, Hazard '62)
Scotia - Tara Galilor 1-0 (Hanley '47)

Grupa B:
Bulgaria - Malta 6-0 (Tonev '6 '38 '58, Popov '47, Gargorov '55, Ivanov '78)
Cehia - Danemarca 0-3 (Cornelius '57, Kjaer '67, Zimling '82)

Grupa C:
Kazakhstan - Germania 0-3 (Schweinsteiger '20, Gotze '22, Muller '74)
Austria - Insulele Feroe 6-0 (Hosiner '8 '20, Ivanschitz '28, Junuzovic '77, Alaba '78, Garics '82)
Suedia - Irlanda 0-0

Grupa D: Romania egal norocos cu Ungaria!
Andorra - Turcia 0-2 (Inan '30, Yilmaz '47)
Ungaria - Romania 2-2 (Vanczak '16, Dzsudzsak '71/ Mutu '68, Chipciu '92)
Olanda - Estonia 3-0 (Van Der Vaart '46, V.Persie '71, Schaken '83)

Grupa E:
Slovenia - Islanda 1-2 (Novakovic '34/ Sigurdsson '55 '78)
Norvegia - Albania 0-1 (Salihi '67)

Grupa F:
Israel - Portugalia 3-3 (Hemed '24, Besat '40, Gershon '70/ Alves '2, Postiga '72, Coentrao '90)
Luxemburg - Azerbaidjan 0-0
Irlanda de Nord - Rusia 0-0

Grupa G:
Liechenstein - Letonia 1-1 (Polverino '17/ Cauna '30)
Slovacia - Lituania 1-1 (Jakubko '40/ Sernas '19)
Bosnia - Grecia 3-0 (Dzeko '30 '54, Ibisevic '36)

Grupa H:
Moldova - Muntenegru 0-1 (Vucinic '78)
Polonia - Ucraina 1-3 (Piszczek '18/Yarmolenko '2, Gusev '7, Zozulia '45)
San Marino - Anglia 0-7 (Della Valle '12 - ag, Chamberlain '28, Defoe '35, Young '39, Lampard '42, Rooney '54, Sturridge)

Grupa I:
Spania - Finlanda 1-1 (S.Ramos '49/ Pukki '79)
Franta - Georgia 3-0 (Giroud '46, Valbuena '47, Ribery '61)




Zona Oceania:


* Echipele care vor castiga grupele se vor duela intr-o dubla mansa, iar invingatoarea va intalni formatia care se va clasa pe cinci in America de Sud.

Grupa A:
Vanuatu, Noua Caledonie, Invingatoarea meciului de baraj, Tahiti

Grupa B:
Fiji, Noua Zeelanda, Insulele Solomon, Papua Noua Guinee


Zona CONCACAF:

* Trei echipe se vor califica direct la Cupa Mondiala, iar a patra va disputa un baraj cu reprezentanta Asiei.

Runda 1:

Grupa A:
El Salvador, Surinam, Insulele Cayman, Republica Dominicana

Grupa B:
Trinidad & Tobago, Guyana, Barbados, Bermuda

Grupa C:
Panama, Dominica, Nicaragua, Bahamas

Grupa D:
Canada, St.Kitts & Nevis, Puerto Rico, Santa Lucia

Grupa E:
Grenada, Guatemala, St.Vincent & Grenadine, Belize

Grupa F:
Haiti, Antigua & Barbuda, Antilele Olandeze, Insulele Virgine Americane


Runda 2:

Grupa A:
SUA, Jamaica, Castigatoarea Grupei E, Invingatoarea Grupei F

Grupa B:
Mexic, Costa Rica, Castigatoarea Grupei A, Invingatoarea Grupei B

Grupa C:
Honduras, Cuba, Castigatoarea Grupei D, Invingatoarea Grupei C


Zona ASIA:

Grupa A:
China, Iordania, Irak, Singapore.

Grupa B:
Coreea de Sud, Kuweit, Emiratele Arabe Unite, Liban.

Grupa C:
Japonia, Uzbekistan, Siria, Coreea de Nord.

Grupa D:
Australia, Arabia Saudita, Oman, Thailanda.

Grupa E:
Iran, Qatar, Bahrain, Indonezia.


Zona Africa:


Runda 2 - 10 grupe formate din cate patru echipe:

Grupa A: Africa de Sud, Botswana, Republica Centrafricana, Invingatoarea meciului 7

Grupa B: Tunisia, Capul Verde, Sierra Leone, Invingatoarea meciului 6

Grupa C: Cote d'Ivoire, Maroc, Gambia, Invingatoarea meciului 12

Grupa D: Ghana, Zambia, Sudan, Invingatoarea meciului 8

Grupa E: Burkina Faso, Gabon, Niger, Invingatoarea meciului 11

Grupa F: Nigeria, Malawi, Invingatoarea meciului 1, Invingatoarea meciului 3

Grupa G: Egipt, Guinea, Zimbabwe, Invingatoarea meciului 5

Grupa H: Algeria, Mali, Benin, Invingatoarea meciului 9

Grupa I: Camerun, Libia, Invingatoarea meciului 2, Invingatoarea meciului 10

Grupa J: Senegal, Uganda, Angola, Invingatoarea meciului 4


Runda 1 - echipele cu cel mai slab coeficient:

Seychelles - Kenya
Guinea-Bissau - Togo
Djibouti - Namibia
Mauritius - Liberia
Insulele Comoros - Mozambique
Equatorial Guinea - Madagascar
Somalia - Etiopia
Lesotho - Burundi
Eritrea - Rwanda
Swaziland - Congo
Sao Tome & Principe - Congo
Ciad - Tanzania

Meciurile din barajul intercontinental:

Asia - CONCACAF
America de Sud (pozitia a-5-a) - Oceania


  • Cupa Mondiala din 2014 va avea loc intre 12 iunie si 13 iulie, la turneul final urmand sa ia parte 32 de echipe.
  • Brazilia a mai organizat Campionatul Mondial de Fotbal in anul 1950, competitie desfasurata intre 24 iunie si 16 iulie. Tara gazda a ajuns pana in finala, una pierduta in fata Uruguayului, scor 2-1.
  • Preliminariile pentru Campionatul Mondial de Fotbal din 2014 vor avea loc intre 7 septembrie 2012 si 15 octombrie 2013.
  • Nu mai putin de 53 de echipe nationale se vor lupta pentru 13 locuri (nr. rezervate Europei) care asigura prezenta la turneul final gazduit de Brazilia.

Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).