Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
Preliminariile CM 2010 la final
Adaugat pe 10 septembrie 2009.

Navigare:
· Inapoi la lista de articole
· Inapoi la pagina principala

Dupa barajele de miercuri seara s-au stabilit si ultimele nationale calificate la Campionatul Mondial din 2010. Iata echipele calificate:
 

Asia: Australia (a participat in calificarile zonei asiatice), Japonia, Coreea de Nord, Coreea de Sud;

Africa: Algeria, Camerun, Coasta de Fildes, Ghana, Nigeria, Africa de Sud (tara gazda);

America de Nord: Honduras, Mexic, Statele Unite ale Americii;

America de Sud: Argentina, Brazilia, Chile, Paraguay, Uruguay;

Oceania: Noua Zeelanda;

Europa: Danemarca, Anglia, Franta, Germania, Grecia, Italia, Olanda, Portugalia, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania si Elvetia.

Campionatul Mondial din 2010 se va desfasura in perioada 11 iunie - 11 iulie, in Africa de Sud.


 

Meciurile de baraj pentru CM 2010. Rezultate.

Miercuri 18 noiembrie, se vor disputata mansele retur a celor patru meciuri din barajul european pentru Campionatul Mondial din 2010.

Iata rezultatele zonei Europei;:

Rusia - Slovenia 2-1  si Slovenia-Rusia 1-0, calificata Slovenia;
Grecia - Ucraina 0-0 si Ucraina - Grecia 0-1, calificata Grecia;
Irlanda - Franta 0-1  si Franta - Irlanda 1-1, calificata Franta;
Portugalia - Bosnia-Hertegovina 1-0 si Bosnia-Hertegovina - Portugalia 0-1, calificata Portugalia;
 

Preliminariile CM 2010 : Meciurile de baraj

La Zurich, a avut loc tragerea la sorti a barajului european pentru Campionatul Mondial din 2010.

Iata care sunt meciurile:

1. Irlanda - Franta
2. Portugalia - Bosnia-Hertegovina
3. Grecia - Ucraina
4. Rusia - Slovenia

Meciurile se vor disputa in doua manse, pe 14 si 18 noiembrie.



Ultima etapa - miercuri 14.10.2009:

Iata rezultatele inregistrate si clasamentele finale:

Grupa 1

Danemarca - Ungaria 0-1
(Buzsaky '35)
Portugalia - Malta 4-0 (Nani '14, Simao '45, Miguel '52, Edinho '90)
Suedia - Albania 4-1 (Mellberg '6 si '42, Berg '40, Svensson '86 / Salihi '56)

Clasament:
1. Danemarca - 21 puncte
-----------------------------
2. Portugalia - 19 puncte
-----------------------------
3. Suedia - 18 puncte
4. Ungaria - 16 puncte
5. Albania - 7 puncte
6. Malta - 1 punct

Grupa 2

Letonia - Moldova 3-2
(Rubins '32 si '44, Grebis '76 / Ovsyannikov '25, Sofroni '89)
Elvetia Israel 0-0
Grecia - Luxemburg 2-1
(Torosidis '30, Gekas '33 / Papadopoulos '90 - autogol)

Clasament:
1. Elvetia - 21 puncte
-------------------------
2. Grecia - 20 puncte
-------------------------
3. Letonia - 17 puncte
4. Israel - 16 puncte
5. Luxemburg - 5 puncte
6. Moldova - 3 puncte

Grupa 3

San Marino - Slovenia 0-3
(Novakovic '24, Stevanovic '67, Suler '82)
Cehia - Irlanda de Nord 0-0
Polonia - Slovacia 0-1
(Gancarczyk '3 - autogol)

Clasament:
1. Slovacia - 22 puncte
--------------------------
2. Slovenia - 20 puncte
--------------------------
3. Cehia - 16 puncte
4. Irlanda de Nord - 15 puncte
5. Polonia - 11 puncte
6. San Marino - 0 puncte

Grupa 4

Azerbaidjan - Rusia 1-1
(Dzavadov '53 / Arshavin '13)
Germania - Finlanda 1-1 (Podolski '90 / Johansson '11)
Liechtenstein - Tara Galilor 0-2 (Vaughan '15, Ramsey '80)

Clasament:
1. Germania - 26 puncte
--------------------------
2. Rusia - 22 puncte
--------------------------
3. Finlanda - 18 puncte
4. Tara Galilor - 12 puncte
5. Azerbaijan - 5 puncte
6. Liechtenstein - 2 puncte

Grupa 5

Bosnia-Hertegovina - Spania 2-5
(Dzeko '90+1, Misimovic '90+3 / Pique '13, Silva '14, Negredo '50 si '55, Mata '89)
Turcia - Armenia 2-0 (Altintop '16, Cetin '28)
Estonia - Belgia 2-0 (Piroja '30, Vassiljev '66)

Clasament:
1. Spania - 30 puncte
------------------------
2. Bosnia-Hertegovina - 19 puncte
------------------------
3. Turcia - 15 puncte
4. Belgia - 10 puncte
5. Estonia - 8 puncte
6. Armenia - 4 puncte

Grupa 6

Kazahstan - Croatia 1-2
(Kislitsin '26 / Vukojevici '10, Kranjcar '90)
Andorra - Ucraina 0-6 (Shevchenko '22, Gusev '62, Lima '70 - autogol, Rakitskiy '80, Seleznyov '81, Yarmolenko '86)
Anglia - Belarus 3-0 (Crouch '4 si '76, Phillips '60)

Clasament:
1. Anglia - 27 puncte
-------------------------
2. Ucraina - 21 puncte
-------------------------
3. Croatia - 20 puncte
4. Belarus - 13 puncte
5. Kazakhstan - 6 puncte
6. Andorra - 0 puncte

Grupa 7

ROMANIA - Insulele Feroe 3-1
(Apostol '15, Bucur '64, Mazilu '86 / Bo '82)
Lituania - Serbia 2-1 (Kalonas '20 - penalti, Stankevicius '68 - penalti / Tosic '59)
Franta - Austria 3-1 (Benzema '17, Henry '26 - penalti, Cignac '66 / Janko '48)

Clasament:
1. Serbia - 22 puncte
-------------------------
2. Franta - 21 puncte
-------------------------
3. Austria - 14 puncte
4. Lituania - 12 puncte
5. Romania - 12 puncte
6. Insulele Feroe - 4 puncte

Grupa 8

Bulgaria - Georgia 6-2
(Berbatov '6, '23 si '36, Petrov '14 si '44, Angelov '32 / Dvalishvili '34, Kobiaschwili '51 - penalti)
Irlanda - Muntenegru 0-0
Italia - Cipru 3-2
(Gilardino '77, '79 si '90 / Okkas '12, Michael '48)

Clasament:
1. Italia - 24 puncte
-------------------------
2. Irlanda - 18 puncte
-------------------------
3. Bulgaria - 14 puncte
4. Cipru - 9 puncte
5. Muntenegru - 9 puncte
6. Georgia - 3 puncte

Grupa 9

Nu au fost programate meciuri.

Clasament:
1 Olanda - 24 puncte
----------------------
2 Norvegia - 10 puncte
3 Scotia - 10 puncte
4 Macedonia - 7 puncte
5 Islanda - 5 puncte

Partidele au fost transmise, in format LIVE score, de site-ul Ziare.com.

*Nationalele clasate pe primul loc s-au calificat la Campionatul Mondial.
*Nationalele clasate pe locul doi, cu exceptia Norvegiei, vor juca baraj.

America de Sud

Peru - Bolivia 1-0 (Fano 54')
Uruguay - Argentina 0-1 (Bolatti 84')
Chile - Ecuador 1-0 (Suazo 51')
Brazilia - Venezuela 0-0
Paraguay - Columbia 0-2 (Ramos 61', Rodallega 81')

Clasament:
1. Brazilia 34 puncte (33-11)
2. Chile 33 (32-22)
3. Paraguay 33 (24-16)
4. Argentina 28 (23-20)
--------------------------------
5. Uruguay 24 (28-20)
--------------------------------
6. Ecuador 23 (22-26)
7. Columbia 23 (14-18)
8. Venezuela 22 (23-29)
9. Bolivia 15 (22-36)
10. Peru 13 (11-34)

Brazilia, Chile, Paraguay si Argentina s-au calificat direct la Campionatul Mondial din Africa de Sud.

Concacaf

El Salvador - Honduras 0-1 (Pavon 64').
Trinidad/Tobago - Mexic 2-2 (Baptiste 32' si 61' / Esqueda 57', Salcido 65')
SUA - Costa Rica 2-2 (Bradley 71', Bornstein 90' / Ruiz 20' si 23')

Clasament:
1. SUA 20 puncte (19-13)
2. Mexic 19 (18-12)
3. Honduras 16 (17-11)
--------------------------
4. Costa Rica 16 (15-15)
--------------------------
5. El Salvador 8 (9-15)
6. Trinidad/Tobago 6 (10-22)

SUA, Mexic si Honduras s-au calificat direct la Turneul Final din 2010.

Reprezentativele statelor Uruguay si Costa Rica isi vor disputa prezenta la Mondial intr-un joc de baraj, disputat in mansa tur/retur.


Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).