Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
Cupa UEFA 2008 - 2009
Adaugat pe 2 octombrie 2008.

Navigare:
· Inapoi la lista de articole
· Inapoi la pagina principala

  Cupa UEFA editia 2008-2009

In finala - 20 mai - Istanbul

Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk a castigat Cupa UEFA, dupa ce a invins pe Werder Bremen, cu 2-1, dupa prelungiri.


Sahtior Donetk s-a calificat in finala Cupei UEFA, dupa ce a invins pe Dinamo Kiev cu 2-1, in mansa decisiva a semifinalelor (in tur, scorul fusese egal, 1-1).

In finala, Sahtior va intalni echipa germana Werder Bremen care s-a calificat dupa o partida de senzatie: a castigat cu 3-2 pe terenul lui Hamburg, dupa ce pierduse cu 1-0 prima partida, sustinuta acasa.

Programul optimilor:

1. Castigatoarea meciului 11 (din 16-imi) - Castigatoarea meciului 8
2. Castigatoarea meciului 6 - Castigatoarea meciului 16
3. Castigatoarea meciului 7 - Castigatoarea meciului 14
4. Castigatoarea meciului 1 - Castigatoarea meciului 5
5. Castigatoarea meciului 13 - Castigatoarea meciului 4
6. Castigatoarea meciului 2 - Castigatoarea meciului 10
7. Castigatoarea meciului 15 - Castigatoarea meciului 9
8. Castigatoarea meciului 3 - Castigatoarea meciului 12

Prima mansa a optimilor Cupei UEFA va avea loc pe 12 martie, in timp ce mansa secunda se va disputa pe 18 si 19 martie.

Programul 16-imilor Cupei UEFA:

1. PSG - Wolfsburg
2.
FC Copenhaga - Manchester City
3. NEC Nijmegen - Hamburg
4. Sampdoria - Metalist Harkov
5. Sporting Braga - Standard Liege
6. Aston Villa - CSKA Moscova
7. Lech Poznan - Udinese
8. Olympiakos Pireu - Saint Etienne
9. AC Fiorentina - Ajax Amsterdam
10. Aalborg - Deportivo La Coruna
11. Werder Bremen - AC Milan
12. Bordeaux - Galatasaray
13. Dinamo Kiev - Valencia
14. Zenit St. Petersburg - VfB Stuttgart
15. Olmpique Marseille - Twente Enschede
16. Sahtior Donetk - Tottenham

Prima mansa a 16-imilor Cupei UEFA va avea loc pe 18 si 19 februarie, in timp ce mansa secunda se va disputa pe 26 februarie.



Cupa UEFA: Echipele calificate in 16-imi

De pe locul 1: Manchester City, Metalist, Standard Liege, Udinese, Wolfsburg, Hamburg, Saint Etienne si CSKA Moscova.

De pe locul 2: Twente, Galatasaray, Stuttgart, Tottenham, AC Milan, Ajax Amsterdam, Valencia si Deportivo La Coruna.

De pe locul 3: PSG, Olympiacos, Sampdoria, NEC Nijmegen, Sporting Braga, Aston Villa, FC Copenhaga si Lech Poznan.

Echipele de pe locul 1 vor juca in 16-imi cu cele de pe locul 3, iar echipele clasate pe locul 2 vor juca impotriva echipelor clasate in grupele Ligii Campionilor pe locul 3.


Grupele Cupei UEFA :

Grupa A: FC Schalke 04 (Germania), Paris Saint-Germain (Franta), Manchester City (Anglia), Racing Santander (Spania), FC Twente Enschede (Olanda)

Grupa B: Benfica Lisabona (Portugalia), Olympiakos Pireu (Grecia), Galatasaray Istanbul (Turcia), Hertha BSC Berlin (Germania), Metalist Harkov (Ucraina)

Grupa C: FC Sevilla (Spania), VfB Stuttgart (Germania), Sampdoria Genova (Italia), Partizan Belgrad (Serbia), Standard Liege (Belgia)

Grupa D: Tottenham Hotspur (Anglia), Spartak Moscova (Rusia), Udinese Calcio (Italia), Dinamo Zagreb (Croatia),
NEC Nijmegen (Olanda)

Grupa E: AC Milan (Italia), SC Heerenveen (Olanda), Sporting Braga (Portugalia), FC Portsmouth (Anglia),
VfL Wolfsburg (Germania)

Grupa F: Hamburger SV (Germania), Ajax Amsterdam (Olanda), Slavia Praga (Cehia), FC Aston Villa (Anglia), MSK Zilina (Slovacia)

Grupa G: Valencia CF (Spania), FC Bruges (Belgia), Rosenborg Trondheim (Norvegia), FC Copenhaga (Danemarca), AS Saint-Etienne (Franta)

Grupa H: TSKA Moscova (Rusia), Deportivo La Coruna (Spania), Feyenoord Rotterdam (Olanda), AS Nancy (Franta), Lech Poznan (Polonia)

Meciurile vor avea loc în perioada 23 octombrie - 18 decembrie. Primele trei echipe din fiecare grupã se vor califica în 16-imile competitiei (18 - 26 februarie 2009).


Meciurile de calificare in grupele Cupei UEFA, editia 2008-2009 

Daca ziua de joi, 18 septembrie 2008, va rãmâne în istoria fotbalului nostru ca fiind prima în care cinci reprezentante ale României au jucat în turul întâi al Cupei UEFA si  2 octombrie va ramane in istorie, ca ziua in care toate cele cinci reprezentante ale Romaniei au fost eliminate.

Iata rezultatele complete ale meciurilor disputate:

Marti, 30 septembrie au avut loc partidele :

St Patricks -
Hertha Berlin 0-0 (0-2)
CSKA Moscova
- Slaven Belupo 1-0 (2-1) (Berezutki '36)

Joi, 2 octombrie :

FINAL
Wisla Cracovia -Tottenham Hotspur 1-1 (1-2) (Brozek '83 / Glowaczki - autogol '57)
FINAL
Rapid Bucuresti - Wolfsburg 1-1 (0-1) (Maftei '70 / Grafite '15)
FINAL FBK Kaunas Sampdoria 1-2 (0-5) (Zelmikas '17 / Fornaroli '50, Bonazzoli '58)
FINAL Spartak Moscova – Banik Ostrava 1-1 (1-0) (Prudnikov '3 / Otepka '32)
FINAL Unirea Urziceni Hamburg SV 0-2 (0-0) (Petric '26, '50)

FINAL
Lech Poznan - Austria Wien 4-2 (1-2) (Rengifo '10, Peszko '84, Lewandowski '98, Murawski '120) / Acimovic '60, Hattenberger '100)
FINAL
Schalke - APOEL Nicosia 1-1 (4-1) (Pander '56 / Pinto '6)
FINAL Stuttgart - Cherno More Varna 2-2 (2-1) (Hitzlsperger '82, Gomez '90+3 / Yurukov '47, Rusev '79)
FINAL Honka Racing Santander 0-1 (0-1) (Bedia '4)
FINAL Kalmar - Feyenoord 1-2 (1-0) (Johansson '46 / Wijnaldum '17, Fer '51)
FINAL Levski Sofia MSK Zilina 0-1 (1-1) (Evandro '58)
FINAL Rosenborg - Brondby
3-2 (2-1) (Konan Ya '14, Skjelbred '73, Sapara '86 -pen. / Rasmussen '26, Kristiansen '36)
FINAL
Galatasaray - Bellinzona 2
-1 (4-3) (Baros '24 - pen., Yildiz '85 / Sermeter '52 - pen.)
FINAL Metalist Kharkov - Besiktas 4
-1 (0-1) (Coelho '16, '70, Devic '25, Gancarczyk '75 / Nobre '90)
FINAL Partizan - FC Timisoara
1-0 (2-1) (Stevanovic '69)
FINAL St Etienne - Hapoel Tel Aviv
2-1 (2-1) (Gomis '25, '76 / Yeboah '90+3)
FINAL Dinamo Bucuresti NEC Nijmegen
0-0 (0-1)
FINAL Vaslui - Slavia Praga 1
-1 (0-0) (Burdujan '21 / Brabec '49)
FINAL Standard Liege-Everton 2-1 (2-2) (Nicaise '21, Jovanovic '75 - pen. / Jagielka '67)
FINAL Heerenveen – Vitoria Setubal 5-2 (1-1) (Henrique '6, Sibon '13, '24, Elyounoussi '50, '68 / Gama '57, Chaves '63)
FINAL Twente - Rennes
1-0 (1-2) (NKufo '67)
FINAL Artmedia Bratislava - Braga
0-2 (0-4) (Aguiar '10 - pen., '30)
FINAL Sparta Praga - Dinamo Zagreb 3
-3 (0-0) (Kulic '18, Kladrubsky '23, '81- pen. / Morales '16, Lovren '30, Badelj '64)
FINAL Zurich - AC Milan
0-1 (1-3) (Shevchenko '70)
FINAL Ajax - FK Borac
2-0 (4-1) (Sarpong '70, Suarez '90)
FINAL Red Bull Salzburg- Sevilla
0-2 (0-2) (Kanoute '37, '56 - pen.)
FINAL Club Brugge - Young Boys 2
-0 (2-2) (Akpala '16, Sonck '29)
FINAL FC Copenhaga - FK Moscova
1-1 (2-1) (Sheshukov '54 - autogol / Bracamonte '36)
FINAL Manchester City - Omonia Nicosia
2-1 (2-1) (Elano '48, Wright-Phillips '55 / Alabi '71)
FINAL Motherwell - Nancy
0-2 (0-1) (Fortune '18, Gavanon '23)
FINAL Olympiakos - Nordsjælland 5-
0 (2-0) (Torosidis '11, Diogo '30, '43, Kovacevic '71, '79)
FINAL Udinese Borussia Dortmund
4-5 (2-0) (Hajnal '45, '90) - dupa 11 metri
FINAL
Aston Villa - Litex Lovech
1-1 (3-1) (Harewood '27 / Niflore '53 - pen.)
FINAL Deportivo La Coruna - Brann Bergen 5
-2 (0-2) (Colotto '14, '76) - dupa 11 metri
FINAL PSG
- Kayserispor
0-0 (2-1)
FINAL Benfica - Napoli 2-0 (2-3) (Reyes '57, Nuno Gomes '83)
FINAL Valencia - Maritimo
2-1 (1-0) (Del Horno '81, Villa 90+2 -pen. / Marcinho '40)
FINAL Vitoria Guimaraes Portsmouth
2-2 (0-2) (De Oliveira '19, Alves '31 / Crouch '104, '111) - dupa prelungiri


Nota : Echipele scrise cu font rosu s-au calificat in Grupele Cupei UEFA. Rezultatul din paranteza este cel inregistrat in tur

Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).