Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
Preliminariile CM din 2010
Adaugat pe 14 septembrie 2008.

Navigare:
· Inapoi la lista de articole
· Inapoi la pagina principala

   Drumul spre CM de fotbal din 2010.

Cinci reprezentative s-au calificat, pana acum, la CM de fotbal din 2010. Acestea sunt: Coreea de Sud, Australia, Japonia, Coreea de Nord si Olanda. Pe langa cele cinci, calificata la Mondialul din 2010 este si Africa de Sud, in calitate de gazda a turneului.

Pentru reprezentativa Coreei de Nord este cea de-a doua prezenta la Campionatul Mondial, dupa cea din 1966, cand a ajuns in sferturi.

Campionatul Mondial din 2010 se va desfasura in Africa de Sud, in perioada 11 iunie - 11 iulie.

Rezultate preliminarii:

Sambata, 06.06.2009 au avut loc urmatoarele meciuri din preliminariile pentru CM 2010:

Grupa 1:

Suedia - Danemarca 0 - 1 (Kahlenberg 22')
Albania - Portugalia 1 - 2 (Bogdani 29' - Almeida 27', Alves 90')

Clasament:
1. Danemarca 16 puncte
2. Ungaria 13 puncte
3. Portugalia 9 puncte
4. Suedia 6 puncte
5. Albania 6 puncte
6. Malta 1 punct


Grupa 3:

Slovacia - San Marino 7 - 0 (Cech 3', 32'; Pekarik 12'; Stoch 35'; Kozak 42'; Jakubko 63'; Hanzel 68')

Clasament:
1. Slovacia 15 puncte
2. Irlanda de Nord 13 puncte
3. Polonia 10 puncte
4. Cehia 8 puncte
5. Slovenia 8 puncte
6. San Marino 0 puncte


Grupa 4:

Azerbaijan - Tara Galilor 0 - 1 (Edwards 41')
Finlanda - Liechtenstein 2 - 1 (Forssell 33'; Johansson 71' - Frick 13' )

Clasament:
1. Germania 16 puncte
2. Rusia 12 puncte
3. Fnalanda 10 puncte
4. Tara Galilor 9 puncte
5. Azerbaijan 1 punct
6. Liechtenstein 1 punct


Grupa 6:

Belarus - Andorra 5 - 1 (Bliznyuk 2', 76'; Kalachev 44'; Kornilenko 50', 65' - Lima 90' )
Croatia - Ucraina 2 - 2 (Petric 2', Modric 68' - Shevchenko 13', Gai 54')
Kazakhstan - Anglia 0 - 4 (Barry 40'; Heskey 45'; Rooney 72'; Lampard (pen.) 77')

Clasament:
1. Anglia 18 puncte
2. Croatia 11 puncte
3. Belarus 9 puncte
4. Ucraina 8 puncte
5. Kazakhstan 3 puncte
6. Andorra 0 puncte



Grupa 7:

Sebia - Austria 1- 0 (Milijas (pen.) 7' )
Lituania - Romania 0 - 1 (Marica 38')


Clasament:
1. Serbia 15 puncte
2. Franta 10 puncte
3. Lituania 9 puncte
4. Austria 7 puncte
5. Romania 7 puncte
6. Insulele Feroe 1 punct


Grupa 8:

Bulgaria - Irlanda 1 - 1 (Telkiyski 29' - Dunne 24')
Cipru - Muntenegru 2 - 2 (Konstantinou 13'; Michael (pen.) 45' - Damajanovic 65', 77' )


Clasament:
1. Italia 14 puncte
2. Irlanda 13 puncte
3. Bulgaria 8 puncte
4. Cipru 5 puncte
5. Muntenegru 4 puncte
6. Georgia 3 puncte


Grupa 9:

Macedonia - Norvegia 0 - 0
Islanda - Olanda 1 - 2 (Sigurdsson 88' - Jong 8'; Bommel 16')

Clasament:
1. Olanda 18 puncte
2. Scotia 7 puncte
3. Islanda 4 puncte
4. Macedonia 4 puncte
5. Norvegia 3 puncte

Olanda este prima echipa din Europa care isi asigura locul la CM 2010.


Sambata, 11 octombrie,2008,  a avut loc o noua etapa a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2010.

Iata rezultatele inregistrate:

Grupa 1
Danemarca - Malta 3-0 (Soren Larsen '10 si '47, Agger '29)
Suedia - Portugalia 0-0
Ungaria - Albania 2-0 (Torghelle '49, Juhasz '82)

Grupa 2
Elvetia - Letonia 2-1 (Frei '63, Kufo '73 / Ivanovs '71)
Grecia - Moldova 3-0 (Charisteas '32 si '51, Katsouranis '39)
Luxemburg - Israel 1-3 (Peters '14 / Bennayoun '2, Golan '52, Toema '82)

Grupa 3
Polonia - Cehia 2-1 (Brozek '26, Kuba '52 / Fenin '87)
San Marino - Slovacia 1-3 (Selva '45 / Sestak '32, Vittek '39, Karhan '50)
Slovenia - Irlanda de Nord 2-0 (Novakovic '84, Ljubiankic '85)

Grupa 4
Tara Galilor - Liechstentein 2-0 (Edwards '42, Evans '80)
Finlanda - Azerbaidjan 1-0 (Forsell '62)
Germania - Rusia 2-1 (Podolski '9, Ballack '28 / Arshavin '51)

Grupa 5
Turcia - Bosnia 2-1 (Turan '52, Erdinc '66 / Dzeko '26)
Belgia - Armenia 2-0 (Sonck '21, Fellaini '38)
Estonia - Spania 0-3 (Juanito '34, Villa '38, Puyol '69)

Grupa 6
Anglia - Kazahstan 5-1 (Rio Ferdinand '55, Kuchma '64 - autogol, Rooney '77 si '86, 'Defoe 90 / Kukeiev 68)
Ucraina - Croatia 0-0

Grupa 7
Faroe - Austria 1-1 (Lokin '47 / Stranzl '49)
Serbia - Lituania 3-0 (Ivanovic '6, Krasic '34, Zigic '82)
Romania - Franta 2-2 (Petre '6, Goian '17 / Ribery '37, Gourcuff '69)

Grupa 8
Georgia - Cipru 1-1 (Kobiasvili '73 / Konstantinou '66)
Bulgaria - Italia 0-0

Grupa 9
Scotia - Norvegia 0-0
Olanda - Islanda 2-0 (Mathjisen '15, Huntelaar '65).

Sambata, 6 septembrie 2008, Romania a inceput cu stangul campania de calificare la CM de fotbal din 2010, campionat mondial gazduit de Africa de Sud, pierzand meciul de debut, la Cluj, cu scorul de 3-0, in fata nationalei Lituaniei. Romania face parte din grupa a 7-a, impreuna cu nationalele Frantei, Serbiei, Lituaniei, Austriei si Insulele Feroe.

In 2008, se vor desfasura meciurile:

6 septembrie: Austria – Franta  3-1, ROMÂNIA – LITUANIA 0-3 si Serbia – Insulele Feroe 2-0;

10 septembrie: INSULELE FEROE – ROMÂNIA 0-1, Franta – Serbia 2-1 si Lituania – Austria 2-0

11 octombrie: ROMÂNIA – FRANTA 2-2, Serbia – Lituania 3-0 si Insulele Feroe – Austria 1-1

15 octombrie: Austria – Serbia si Lituania – Insulele Feroe;

Dupã cum se stie, câstigãtoarele celor nouã grupe de calificare vor cãpãta dreptul de a juca la turneul final, din Africa de Sud, în timp ce cele mai bune opt echipe clasate pe locul 2 în aceste nouã grupe vor fi împerecheate, disputând patru jocuri de play-off, în zilele de 14 si 18 noiembrie a anului 2009, desemnând ultimele patru calificate la faza finalã.

 

Miercuri, 10 septembrie 2008, a avut loc o noua runda de meciuri din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2010, ce va avea loc in Africa de Sud.

Iata rezultatele inregistrate:

EUROPA:

Grupa 1:
Suedia - Ungaria 2-1 (Kallstrom '55, Holmen '64 / Rudolf '90)
Albania - Malta 3-0 (Bogdani '45, Duro '83, Dalku '89)
Portugalia - Danemarca 2-3 (Nani '42, Deco '86 - penalti / Bendtner '84, Poulsen '90, Jensen '90+3)

Grupa 2:
Moldova - Israel 1-2 (Picusciac '1 / Golan '39, Saban '45)
Letonia - Grecia 0-2 (Gekas '10 si '49)
Elvetia - Luxemburg 1-2 (Nkufo '43 / Strasser '29, Leweck '86)

Grupa 3:
San Marino - Polonia 0-2 (Smolarek '35, Lewandowski '69)
Irlanda de Nord - Cehia 0-0
Slovenia - Slovacia 2-1 (Novakovic '23 si '81 / Jakubko '83)

Grupa 4:
Rusia - Tara Galilor 2-1 (Pavlyuvheno '22 - penalti, Pogrebnyak '81 / Ledley '67)
Azerbajian - Liechtenstein 0-0
Finlanda - Germania 3-3 (Johansson '32, Vayrynen '43, Sjolund '53 / Klose '38, 45 si '83)

Grupa 5:
Turcia - Belgia 1-1 (Emre '74 - penalti / Sonck '31)
Bosnia Hertegovina - Estonia 7-0 (Misimovic '25, '29 - penalti si '57, Muslimovic '58, Dzeko '60 si '72, Ibricic '88)
Spania - Armenia 4-0 (Capdevila '7, Villa '16 si '79, Senna '82)

Grupa 6:
Kazakhstan - Ucraina 1-3 (Ostapenko '68 / Nazarenko '45 si '80, Shevchenko '54)
Andora - Belarus 1-3 (Pujol '68 - penalti / Verkhovtsov '37, Rodionov '79, Hleb '89)
Croatia - Anglia 1-4 (Mandzukin '78 / Walcott '26, 59 si '89, Rooney '63)

Grupa 7:
Insulele Feroe - Romania 0-1 (Cocis '59)
Lituania - Austria 2-0 (Danilevicius '53 si '58)
Franta - Serbia 2-1 (Henry '54, Anelka '64 / Ivanovic '76)

Grupa 8:
Muntenegru - Irlanda 0-0
Italia - Georgia 2-0 (de Rossi '17 si '90)

Grupa 9:
Islanda - Scotia 1-2 (Gudjohnsen '77 - penalti / Broadfoot '18, Robson '59)
Macedonia - Olanda 1-2 (Pandev '78 - penalti / Heitinga '46, van der Vaart '60)

America de Sud

Uruguay - Ecuador 0-0
Chile - Columbia 4-0 (Jara '27, Suazo '39, Fuentes '49, Fernandez '71)
Brazilia - Bolivia 0-0
Peru - Argentina 1-1 (Fano '90 / Cambiasso '83).

Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).