Portalul judetului Salaj
Sectiuni
Catalog firme Hoteluri & Pensiuni Restaurante Imobiliare Auto Diverse Contact
Autentificare
· Parola uitata?
· Inregistrare
Reclama
EURO 2008 - Grupele turneului final
Adaugat pe 16 noiembrie 2007.

Navigare:
· Inapoi la lista de articole
· Inapoi la pagina principala

  

  


 
Cu Italia, Franta si Olanda in grupa la CE 2008.

Ceremonia pentru stabilirea componentei grupelor turneului final al CE 2008, gazduita de orasul elvetian Lucerna, a stabilit distributia in grupe a celor 16 echipe calificate.

 Grupa A
1. Elvetia
2. Cehia
3. Portugalia
4. Turcia
Grupa B
1. Austria
2. Croatia
3. Germania
4. Polonia
 
Grupa C
1. Olanda
2. Italia
3. Romania
4. Franta
 
 Grupa D
1. Grecia
2. Suedia
3. Spania
4. Rusia

Nationala de fotbal a Romaniei a nimerit in "grupa mortii", cea mai dificila de la turneul final. Cu Italia - campioana mondiala, Franta - vicecampioana mondiala si Olanda in grupa, sansele Romaniei pentru calificarea in fazele superioare sunt minime.

 

Programul meciurilor Romaniei la EURO 2008:

Romania - Franta, 9 iunie, ora 19,00, Zurich
Romania - Italia, 13 iunie, ora 21,45, Zurich
Romania - Olanda, 17 iunie, ora 21,45, Berna

Meciul de deschidere va fi Elvetia - Cehia, sambata 7 iunie, ora 19,00, Basel.

Drumul spre Finalã

7 iunie - 18 iunie Faza Grupelor

 

Sferturi de Finalã
A) Joi, 19 iunie, Cîstigãtoare Grupa S Vs. Locul doi în Grupa B

 

B) Vineri, 20 iunie, Cîstigãtoare Grupa B Vs. Locul doi în Grupa A

 

C) Sîmbãtã, 21 iunie, Cîstigãtoare Grupa C Vs. Locul doi în Grupa D

 

D) Duminicã, 22 iunie, Cîstigãtoare Grupa D Vs. Locul doi în Grupa C

Semifinalã
Miercuri, 25 iunie, Cîstigãtoare Meci A Vs. Cîstigãtoare Meci B

 

Joi, 26 iunie, Cîstigãtoare Meci C Vs. Cîstigãtoare Meci D

Finala Euro 2008
Duminicã, 29 iunie, la Vienna


 

- echipele marcate cu rosu s-au calificat la turneul final;

În urma rezultatelor de miercuri seara s-au aflat si ultimele echipe calificate la turneul final de anul viitor, din Austria si Elvetia. În aceastã searã, Turcia, Portugalia si Suedia au obtinut biletele pentru EURO 2008.

Cea mai mare surprizã a survenit în grupa E, unde Croatia a învins în deplasare Anglia, scor 3-2, iar Rusia a obþinut ultimul loc la EURO 2008, dupã ce a învins la limitã Andorra, tot în deplasare, scor 1-0.

Astfel, echipele calificate la EURO 2008 sunt urmãtoarele:

Polonia, Portugalia, Italia, Franta, Germania, Cehia, Grecia, Turcia, Croatia, Rusia, Spania, Suedia, Olanda si România, plus cele douã nationale care sunt reprezentantele tãrilor care vor gãzdui turneul final, Austria si Elvetia.

Tragerea la sorti a grupelor de la turneul final va avea loc in data de 2 decembrie 2007.

Iatã rezultatele înregistrate în ultima etapã din Preliminariile lui Euro 2008:

Grupa A

Miercuri, 21 noiembrie:
Armenia - Kazakhstan 0-1 (Ostapenko 64)
Portugalia - Finlanda 0-0
Serbia - Polonia 2-2
Azerbaijan - Belgia 0-1

Belgrad, sambata, 24 noiembrie: Serbia - Kazahstan - amanat din cauza ninsorii.

Clasament: 1.Polonia 28p (14j), 2.Portugalia 27p (14j), 3.Finlanda 24p (14j), 4.Serbia 21p (13j)


Grupa B

Miercuri, 21 noiembrie:
Georgia - Lituania 0-2 (Ksanavicius 52, Kalonas 90)
Italia - Faroe 3-1 (Benjaminsen autogol 11, Toni 36, Chiellini 41 - Jacobsen 83)
Ucraina - Franta 2-2 (Voronin 14, Sevcenko 46 - Henry 20, Govou 34)

Clasament: 1.Italia 29p (12j), 2.Franta 26p (12j), 3.Scotia 24p (12j)

Grupa C

Miercuri, 21 noiembrie:
Malta - Norvegia 1-4 (MIfsud 53 - Iversen 25, 28, 45, Pedersen 75)
Ungaria - Grecia 1-2 (Buzsaky 7 - Vanczak autogol 22, Basinas 59)
Turcia - Bosnia 1-0 (Nihat 43)

Clasament: 1.Grecia 31p (12j), 2.Turcia 24p (12j), 3.Norvegia 23p (12j)


Grupa D

Miercuri, 21 noiembrie:
Cipru - Cehia 0-2 (Pudil 11, Koller 74)
Germania - Tara Galilor 0-0
San Marino - Slovacia 0-5 (Michalik 42, Holosko 51, Hamsik 53, Cech 57, 83)


Clasament: 1.Cehia 29p (12j), 2.Germania 27p (12j), 3.Irlanda 17p (12j)

Grupa E

Miercuri, 21 noiembrie:
Israel - Macedonia 1-0 (Barda 35)
Anglia - Croatia 2-3 (Lampard 56, Crouch 65 - Krancjar 8, Olici 14, Petrici 77)
Andorra - Rusia 0-1 (Sychev 39)


Clasament: 1.Croatia 29p (12j), 2.Rusia 24p (12j), 3. Anglia 23p (12j), 4.Israel 23p (12j)

Grupa F

Miercuri, 21 noiembrie:
Spania - Irlanda de Nord 1-0 (Xavi 52)
Danemarca - Islanda 3-0 (Bendtner 34, Tomasson 44, Kahlenberg 59)
Suedia - Letonia 2-1 (Allback 1, Kallstrom 57 - Laizans 26)


Clasament: 1.Spania 28p (12j), 2.Suedia 26p (12j), 3.Irlanda de Nord 20p (12j), 4.Danemarca 20p (12j)


Grupa G

Miercuri, 21 noiembrie:


Romania - Albania 6-1(1-0) ( Dica 61,71-pen., Tamas 53, Niculae 63, 65, Marica 70-pen. - Kaplani 64)
Slovenia - Bulgaria 0-2 (Georgiev 81, Berbatov 84)
Belarus - Olanda 2-1 !!! (Buliga 49, Koritko 65 - Van der Vaart 89)

Clasament: 1.Romania 29p (12j), 2.Olanda 26p (12j), 3.Bulgaria 25p (12j).

Pentru ca reclama ta sa apara mai jos contacteaza-ne folosind pagina de contact

Magazin Salajean Lenjerie Sexy Anunturi Sibiu Anunturi Baia Mare Agentii Imobiliare Baia Mare
You must set the ad_network_ads_405.txt file to be writable (check file name as well).